Dátum posviacky kostola je zároveň prvou písomnou zmienkou o tejto baníckej obci z roku 1254.
Trojdňové oslavy pamätného výročia Španej Doliny sa oficiálne začali v sobotu 7. augusta. Na otváracom ceremoniáli sa okrem starostky Terézie Štupákovej a farára Daniela Bédiho zúčastnil aj primátor Banskej Bystrice Ján Králik. Obyvateľov obce v príhovore oslovil rečníckou otázkou, „Čím by bola Banská Bystrica bez Španej Doliny a Špania Dolina bez Banskej Bystrice?“ Podľa starostky Štupákovej tak reagoval na polemiku vzájomnej potreby týchto dvoch baníckych centier, ktorou jasne podčiarkol významné postavenie Španej Doliny v dejinách baníctva.
Organizátori pripravili pre obyvateľov a návštevníkov Španej Doliny bohatý program, z ktorého si každý mohol vybrať to svoje.
Detský blok, hneď ráno o 9. hodine, odštartoval herec Ján Haruštiak s rozprávkou Ako išlo vajce na vandrovku. Miestny športový klub Baňa následne pozval deti na ihrisko v areáli šachty Ludvika, kde na nich čakalo športovo – súťažné podujatie o sladké ceny. Deťom sa obzvlášť páčila prechádzka perníkovým lesom, ktorým ich sprevádzali banícky škriatkovia, permoníci.
Športový klub Baňa vo svojej ponuke nezabudol ani na futbaluchtivých účastníkov osláv. Pre nich pripravil futbalový turnaj o putovný pohár ŠK Baňa. Odnieslo si ho víťazné družstvo Fun Dan z Banskej Bystrice.
Keďže oslavy 750. výročia prvej písomnej zmienky boli hlavne o histórii, pripravili organizátori v penzióne Klopačka expozíciu venovanú dejinám baníctva a špaňodolinskej čipky. Prostredníctvom vystavovaných exponátov a vďaka výkladu sprievodcov sa návštevníci dozvedeli, že zo špaňodolinskej mede sa napríklad vyrábali slávne benátske zrkadlá. Medené prúty z Montany, niekdajší názov Španej Doliny, mal na jednej z lodí Krištof Kolumbus, keď objavil Ameriku. V čase útlmu baníctva sa naopak dostala do popredia špaňodolinská čipka. Podomovým spôsobom predaja ju spoznali takmer všetky krajiny Európy 19. storočia.
Oslavy 750. výročia posviacky kostola v Španej Doline vyvrcholili tzv. rodáckou nedeľou, ktorej ústredným bodom bola Kachelmanova sv. omša. S hudobným doprovodom Banskoštiavnicko-hodrušského spevokolu ju celebroval diecézny biskup Rudolf Baláž. Na omši sa zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Marčok a primátor Banskej Bystrice Ján Králik.