Slovenské a české bábky od najstarších čias, počnúc kočovnými bábkarmi, cez spolkové, školské a rodinné divadielka, až po súčasnú činnosť Tradičného bábkového divadla Antona Anderleho, ukážky z tvorby, ciest a zahraničných prezentácií, množstvo divadelných dekorácií, rekvizít, kostýmov, opôn a predovšetkým, samozrejme, marionety (závesné bábky zhora ovládané niťami), to všetko ponúka výstava, ktorá sa koná v rámci festivalu Bábkarská Bystrica. Zbierka Antona Anderleho, ako uvádza kurátorka výstavy Soňa Žabková, je nesporne najucelenejším dokladom vývinu bábkového divadla na Slovensku. Zachytáva etapu od začiatku 19. storočia do polovice 20. storočia. Anderleho zbierka v súčasnosti obsahuje takmer tisíc exponátov, niektoré majú aj okolo dvesto rokov.
Anton Anderle, majiteľ, riaditeľ, režisér, herec a výtvarník v jednej osobe, cestuje so svojím divadlom po celej Európe, v posledných rokoch najmä s predstavením Najmenší cirkus sveta, s ktorým vystúpi aj na Bábkarskej Bystrici (v sobotu 11. septembra o 10. hodine v šapitó pod Pamätníkom SNP). Je to rozprávka o bábkovom cirkuse s krásnymi historickými bábkami. Niektoré z nich majú až 160 rokov. Sú to známe postavy z cirkusového sveta, ako klaun Kuki, silný muž Roberto, kúzelník a mág Mário Dolfíni, pôvabná tanečnica Stella Zuccerina, hadí muž Joseph Vretenička a ďalšie. Treba ešte povedať, že Tradičné divadlo Antona Anderleho je priamym pokračovaním bohatej bábkarskej tradície rodu Anderleovcov. Rodinnú tradíciu založila Eva Kourilová (1880 - 1969), stará mama Antona, ktorá vyrastala u iného známeho slovenského bábkara Jána Stražana. Anton Anderle pokračuje v rodinnej marionetovej tradícii.
Svet bábok Antona Anderleho v Štátnej galérii môžete obdivovať do 15. septembra, v pondelok až piatok od 10. do 17. hod., v sobotu a nedeľu od 10. do 16. hod. Výstava je organizovaná s podporou Štátnej galérie a ŠVK – Literárno-hudobného múzea v Banskej Bystrici. Vo vile Dominika na Skuteckého ulici sú počas festivalu umiestnené bábky z tvorivého ateliéru Jany Pilátovej.
Autor: ag