Približne päťtisíc ľudí, vrátane priamych účastníkov odboja, už hodinu pred oficiálnou časťou zaplnilo vyhradené priestory okolo Pamätníka SNP a krátili si čas rozhovormi a spomienkami na Povstanie. Mnohí si už na svojich priateľov z Povstania spomínali len matne, takže úvody rozhovorov boli často rozpačité.
Rozpačité však neboli len rozhovory, ale aj príchod povstalcov do Banskej Bystrice. "Ochranka nás nechcela ráno pustiť do stráženej zóny. Bol to škandál," rozhorčil sa jeden z odbojárov, ktorý sa spolu s ostatnými musel akreditovať na ulici, aby sa mohol dostať na miesto osláv.
Najväčšie očakávania sa spájali s účasťou zahraničných hostí. Mnohí povstalci neskrývali sklamanie, že sa na tribúne neobjavil žiadny zahraničný prezident, ani premiér, okrem českého Stanislava Grossa.
"Načo sa tu ukazuje Dzurinda? Myslel som si, že príde Putin, patrilo by sa mu. Veď aj jeho ľudia tu v Povstaní umierali," sklamane konštatoval Ivan Gabura s Košíc. "Mohol prísť aj niekto z Nemcov. Práve tu a teraz by sa nám všetkým mali verejne ospravedlniť," kritizuje prácu slovenskej diplomacie.
Zahraničnú účasť na oslavách čiastočne zachraňoval nový český premiér Gross a svoje prvé vystúpenie na Slovensku zvládol excelentne. Na rozdiel od ťažkopádnych prejavov slovenských ústavných špičiek, vystúpil zrozumiteľne a jasne. Od úvodu nikoho nenechal na pochybách, že vie, čo od neho Slováci chcú počuť. Naopak, slovenský premiér Dzurinda, prezident Gašparovič, aj predseda parlamentu Hrušovský, sa nepochopiteľne nechali zatiahnuť do povinného balastu politických prejavov.
Zatiaľ čo slovenský prezident Gašparovič v čítanom prejave označoval SNP za najväčšie Povstanie na svete vzhľadom na počet obyvateľov a násilne vpašoval odkaz Slovenského národného povstania do účasti Slovákov vo vojne v Iraku, ľudia sa nervózne ošívali a využívali čas na osvieženie v neznesiteľnej horúčave. Pokračovali aj pri Hrušovského filozofickom exkurze a z letargie ich vytrhlo až vystúpenie premiéra Dzurindu.
Predseda vlády totiž prinajmenšom nediplomaticky väčšine zúčastneného komunistického odboja oznámil, že to boli práve komunisti (teda aj oni), ktorí si 40. rokov neprávom privlastňovali Povstanie. Ak čakal niečo iné, ako výkriky z radov povstalcov typu "fuuuuuj, hanba, či vyhoďte ho", tak sa pomýlil.
Neskôr Dzurindovi ako aj ostatným ústavným predstaviteľom nezostalo nič iné, len s nemým úžasom sledovať vystúpenie, ktoré možno s čistým svedomím nazvať etuda o diplomacii, v podaní českého premiéra Grossa. Po skončení tohto prejavu už Dzurinda určite neočakával nič iné, ako to čo nasledovalo - najsilnejší potlesk českému premiérovi.
Mladý český politik presne vedel, čo "zaberie". Úvodný populistický akože omyl, keď nazval zúčastnených spoluobčania, pretože "se mu to tak nějak dere na jazyk", roztlieskal tisíce Slovákov, pretože udrel na stále citlivú strunu. Rovnako vyhlásenie, že banskobystrické zhromaždenie zaraďuje český premiér medzi tie, pri ktorých "se mu klepou kolena". "Skláňam sa pred vami s pokorou a úctou," presne načasoval Gross prehlušovaný spontánnym potleskom.
Treba dodať, že toto všetko Gross urobil ešte pred oficiálnym prejavom, kde o komunistoch a komunizme de facto povedal presne to, čo slovenský premiér. Jediný rozdiel je v tom, že Dzurindu vypískali a pri odchode na neho nelichotivo pokrikovali. "Premiér tomu rozumie, ako hus petržlenu. Nebol v Povstaní a kecá," zhodnotil premiérovo vystúpenie jeden z povstalcov.
Aj napriek tomu, že zahraničná účasť na úrovni prezidentov a premiérov bola minimálna, slovenský premiér aj prezident sú spokojní. Gašparovič dokonca účasť zahraničia označil za najlepšiu za dlhé roky. "Dostať sem prezidentov prípadne kráľov, sa nedá za pol roka. Na druhej strane tieto otázky riešilo ministerstvo zahraničných vecí," konštatoval prezident.
Podľa Gašparoviča je problém v tom, že podobných osláv je v Európe viac a program hláv štátov je nabitý. Aj napriek tohtoročnej neúčasti ruského prezidenta Putina v Banskej Bystrici, Gašparovič tvrdí, že prijme osobné pozvanie Putina na budúcoročné oslavy ukončenia vojny v Moskve.
Tomáš Kovalík, ktorý s II. paradesantnou brigádou prežil aj Duklu a prebehol k Rusom krátko po príchode na Východný front, tiež nebol veľmi spokojný so zahraničnou účasťou na oslavách. Očakával Putina, najmenej však českého prezidenta Klausa. Neúčasť českého prezidenta prekvapila aj niektorých českých povstalcov, ktorí prišli do Banskej Bystrice.
Kovalík narukoval, keď mal iba 20 rokov a vtedajšieho prezidenta Slovenského štátu prekvapivo nazýva familiárne, Ďoďo Tiso. "Na fronte som bol iba jediný deň, a potom som prebehol," spomína. Veliteľ protilietadlového guľometného roja Kovalík pri posudzovaní Povstania volá po objektivite. Netreba zveličovať účasť Američanov a Britov, hovorí. "Nenechajme sa opiť rožkom. Ak prišli dve misie amerických letcov, tak to boli len spravodajské služby, ktoré prišli monitorovať situáciu, ale Sovieti dali Povstaniu materiálnu aj ľudskú pomoc," dodáva a pomedzi spomienky sa snaží rozpoznať spolubojovníkov, ktorí mu podávajú ruky.
Protifašistickí bojovníci vo všeobecnosti nie sú nadšení súčasným vývojom. Jozef Nálepka, brat kapitána Jána Nálepku v plamennom prejave v nedeľu vyzval odbojárov, aby znova povstali a nenechali zosmiešňovať myšlienky SNP.