Sochanie je názov sympózia, ktoré sa už po tretíkrát nasťahovalo do Pohronskej Polhory. Ide o letné tvorivé stretnutie vysokoškolákov - študentov umenia výtvarného smeru. Dvojtýždňový pracovný pobyt so stravou a ubytovaním im vecne aj po finančnej stránke zabezpečuje tamojší obecný úrad. Bartrovou náhradou za náklady, materiál a starostlivosť o letných hostí, sú autorské práce, ktoré ostávajú v obci ako jej majetok a stála expozícia. Piatak banskobystrickej Akadémie umení Juraj Mucha, Polhorec, ktorý to celé "spískal", hovorí: „Vedel som, že s pani starostkou Tyčiakovou sa o podobnom dá…“
Sochanie sa stalo trvalou súčasťou tamojších kultúrnych akcií. Ročník 2004 je oproti predchádzajúcim iný, najmä v tom, že sa otvoril verejnosti. Kto chce, môže vojsť do dvora, pozrieť sa, čo tvoria, pýtať sa, hodnotiť. Ako reagujú? "Tí, ktorým je moderné umenie absolútne vzdialené "ľutujú" drevo. Koľko mohlo byť z neho dosiek alebo šikovných klátikov," smeje sa Juraj. "Na väčšine ľudí však vidno obdiv. Prinajmenšom nad remeselnou zručnosťou, akú by od nás azda nečakali."
Medzi 11 účastníkmi sympózia je prevaha poslucháčov banskobystrickej Akadémie.Tretiak Tomáš Cetera: "Život v Bystrici je pre študenta rozhodne lacnejší ako v Bratislave. Internát, hoci som zo Spiša, nemám, privát je drahý. Nemusím však počítať s peniazmi na mestskú dopravu, všetko je nadosah." Piatak Paľo Sova (zo Spiša): "Mám za sebou drevársku priemyslovku, chcem ostať pri tomto materiáli aj v profesionálnom živote. V Polhore je úžasná príroda a milí ľudia."