VLKANOVÁ – Asi 200 obyvateľov paneláku vo Vlkanovej nemá od stredy 25. augusta studenú vodu. Panelák od prívodu vody odstavila Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, pretože jeho obyvatelia jej dlhujú takmer 70 000 korún. K dva roky trvajúcej odstávke teplej vody a kúrenia sa takto pridala ďalšia rana, studená voda. Vznikla tak paradoxná situácia, v ktorej tí, čo za energie platili ich nemajú rovnako, ako tí, ktorí neplatili.
Odstavenie vody spôsobilo v paneláku doslova katastrofu. V dôsledku zastavenia dodávok vody sa zapchala miestna kanalizácia a zaplavila byty. „Na vlastné náklady sme museli zabezpečiť odvoz septiku,“ vysvetľuje starosta Vlkanovej Antonín Melichar. Obyvatelia paneláku sú v tejto situácii donútení chodiť pre pitnú vodu k asi pol kilometra vzdialenému obecnému úradu. „Dali sme im k dispozícii jeden vodovodný kohútik, z ktorého si môžu brať pitnú vodu,“ vysvetľuje ústretový krok starosta. Napriek tomu sa bojí, aby v obci nedošlo k epidémii. „Deti z paneláku chodia do školy a keď nemajú vodu, je ohrozená ich hygiena.“
Na začiatku panelák patril Vlkanovským strojárňam. Tie sa pokúsili byty predať do osobného vlastníctva ich nájomníkom. Keďže však o kúpu neprejavilo záujem viac ako 50 percent obyvateľov paneláku, mohli ho strojárne predať inej firme. „Bytový dom od strojární za smiešne peniaze kúpila firma Jade,“ vysvetľuje starosta, ktorému chceli strojárne panelák predať za korunu. Jade postupne predala zo 64 bytov 27 do osobného vlastníctva. Na zvyšné byty určila správcu. Ten však neexistuje rovnako ako firma Jade, ktorá má uvedené sídlo na Majerskej ceste v Banskej Bystrici. Tam sa však nenachádza. „S firmou Jade je komplikovaná komunikácia, pretože jej konateľka Natália Dadíková je nezastihnuteľná,“ tvrdí Melichar.
Druhým správcom bytov v spomínanom paneláku bola firma Bytos. „Pána Straku, ktorý firmu zastupoval sme vyzvali, aby sprevádzkoval kotolňu. Prisľúbil nám to pod podmienkou, že obyvatelia paneláku mu dajú dopredu mesačnú zálohu za plyn. K tomu však nedošlo, lebo vlastníci a nájomníci z paneláku sa neboli schopní poskladať na zálohu. V tejto situácii sme ďalej nemohli robiť nátlak na pána Straku,“ opisuje problematickú situáciu Melichar.
V januári tohto roku jedna z obyvateliek paneláku Andrea Brtková napísala na seba vodomer s tým, že bude akousi sprostredkovateľkou medzi ľuďmi z bytového domu a vodárenskou spoločnosťou. Avšak nie všetci obyvatelia paneláku platili za vodu a tak vznikol dlh vo výške 69 700 korún. Keďže ho Brtková odmieta zaplatiť, vodárne odpojili od vody celý panelák.
Východisko z tejto problematickej situácie vidí starosta vo vydražení podielu firmy Jade. „Keď byty, ktoré nie sú v osobnom vlastníctve získa ekonomicky živá firma, môže spraviť poriadok s neplatičmi. Tých, ktorí nebudú platiť jednoducho deložuje.“ Čiastkovým riešením by podľa Melichara mohlo byť aj splatenie dlhu za vodu z nájomného firmy Orange, ktorá má na streche paneláku svoju anténu. „Podľa zmluvy má Orange ročne zaplatiť 50 000 korún ako nájom za anténu. Ak tento rok ešte nedošlo k zaplateniu nájomného, mohla by táto suma sčasti znížiť dlh,“ domnieva sa starosta.
Odstavenie paneláku od energií rozdelilo obyvateľov paneláku na dva tábory. Na tých, ktorí platia a na neplatičov.
Neplatiči, ktorí sú hlavne medzi nájomníkmi bytov firmy Jade argumentujú tým, že sú sociálne prípady. „Odkedy nám znížili sociálne dávky, nie sme schopní platiť za vodu,“ zaznieva akoby zborovo naučený argument od všetkých neplatičov.
Dôchodkyňa Eva Viazaničková priznáva, že sociálne dávky sú skutočne nízke.„Problém je však hlavne v tom, že neplatiči nevedia hospodáriť s peniazmi. Plačú, že nemajú na vodu, ale pritom fajčia marlborky a pijú.“ Sama žije s manželom iba z dôchodku a „chodia nám ešte aj preplatky“.
Kým sa nenájde nejaké rozumné riešenie, budú nielen obyvatelia Vlkanovej, ale aj jej návštevníci vidieť kočovníkov s fúrikmi plnými umelohmotných fliaš ako idú k obecnému úradu na vodu.