enrych Nowacki. Ten ešte predtým na pontifikálnej omši, ktorá sa takmer presne na deň uskutočnila rok po návšteve pápeža(12. septembra), zdôraznil, že Ján Pavol II. prišiel aj napriek svojmu nie najlepšiemu zdravotnému stavu. Veľmi si prial navštíviť práve za totality toľko skúšanú banskobystrickú diecézu. Podľa biskupa Rudolfa Baláža otvorenie hlavného centra je odpoveďou na výzvu Ríma a slová Sv. otca, ktorý mariánsku omšu na Námestí SNP venoval starostlivosti o rodinu.
Zariadenie združuje diecézne centrum pre rodinu, mladých, charitu, školský úrad či diecézny tribunál a archív. Rovnako však centrum pre nepočujúcich, v čom bude mať slovenský unikát. V banskobystrickej diecéze sú totiž štyria kňazi, ktorí poznajú posunkovú reč a nepočujúcim môžu pomáhať, napríklad pri príprave na manželstvo. Súčasťou bude aj centrum pre bioetiku a masmédiá, pre ktoré už pripravujú ľudí na pápežskej univerzite.
Centrum sídli v Kapitulskej ulici, v zrekonštruovanej, vyše dvestoročnej, historickej budove bývalého kňazského seminára. V roku 1950 vtrhli do nej ozbrojení príslušníci štátnej moci a kňazov i profesorov odvliekli do väzníc. Zdevastovaný objekt sa vrátil cirkvi až po 40 rokoch. Do minulého roka v ňom bola cirkevná základná škola, jediná na území mesta. Rekonštrukcia budovy trvala asi štyri mesiace a vyžiadala si necelých 40 miliónov korún. Ako zdôraznil biskup Baláž, išlo výlučne o cirkevné peniaze, "bez jediného haliera dlžoby", ktoré získali z predaja nevyužívaného majetku. "Predali sme pôdu, lúky a zbytočné lesy, ktoré cirkvi za 150 rokov nedali nič. Iba to, že sme mali veľký kataster, na základe ktorého mohol kadekto vykrikovať, že cirkev je bohatá. Čo z takého bohatstva? Zbavili sme sa týchto nádherných zbytočností," dodal R. Baláž.
V sobotu posvätili aj základný kameň Domova dôchodcov sociálnych služieb a Hospicu Božieho milosrdenstva, ktorý chce cirkev postaviť v lokalite Belveder a otvoriť ešte pred Vianocami v roku 2005. Podľa biskupa R. Baláža stavba si vyžiada minimálne 80 miliónov Sk.