Na nelegálny lov chráneného tetrova hlucháňa sa 43-ročný Václav V. z Písku, 29-ročný Zdeněk B. z Klatov a 46-ročný Ján S. z Čierneho Balogu podľa polície vybrali v presne nezistenom období tohto roku. Zastreliť vzácneho vtáka, ktorého spoločenská hodnota je stotisíc korún, chceli v lesoch okolo Čierneho Balogu tiež v máji, kedy sa údajne pokúsili nezákonne uloviť aj medveďa hnedého. Odvtedy ich monitorovala slovenská polícia, ktorá sa prípadom zaoberá spolu s českými kolegami.
Českí podnikatelia sú skúsení lovci, ktorí pravidelne poľujú aj v zahraničí. Pri domových prehliadkach u nich našli množstvo trofejí a zbraní, do Osrblia prileteli na vrtuľníku. Ak sa preukáže, že zákon porušili ako členovia organizovanej skupiny, hrozí im jeden až päť rokov väzenia.
"Šľak ma trafí z toho všetkého," zareagoval na správu o zadržaní trojice obvinenej z pytliactva Miroslav Saniga z Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách, ktorý sa výskumu tetrova hlucháňa venuje už štvrťstoročie. Sám má totiž s pytliakmi veľmi zlé skúsenosti. Ešte v roku 1996 ho priamo na tokanisku pytliaci zbili tak, že skončil v nemocnici. Nepríjemným stretnutiam s nelegálnymi lovcami, vrátane zahraničných, sa však nevyhol ani v nasledujúcich rokoch.
Údaje o tom, že v Breznianskom okrese je ešte 100-200 hlucháňov sú podľa ornitológa nezmyslom. "Na celom Slovensku žije maximálne šesťsto kohútov, sliepok je asi dvojnásobne viac," tvrdí. V súvislosti s prípadom českých poľovníkov obvinených z pytliactva je zaujímavá informácia, že hlucháne v Čechách prakticky vyhynuli. "Prežívajú len posledné zvyšky, možno desať - pätnásť. Aj tie už boli umelo odchované," hovorí M. Saniga a dodáva, že podobný osud hrozí hlucháňom aj na Slovensku.
Ulovením hlucháňa sa teda môže pochváliť čoraz menej poľovníkov. Trofejou je vypchatý vták v póze ako toká - má rozprestretý chvost, polospustené krídla, našuchorené perie na krku a rozstrapkanú bradu z peria pod zobákom.