Niektorí z nich totiž vo výpožičkách zanechávajú svoj trvalý "podpis" a mnohé z kníh úplne znehodnotia. To všetko navyše v čase, kedy má knižnica na nákup nových kníh len skromné prostriedky a potrebovala by aspoň o milión korún viac!
Každému je iste známe, že v knihách sa nemá nič podčiarkovať, dopisovať alebo prečiarkovať. Práve to je však najobľúbenejším "športom" najmä mnohých študentov. Po niekoľkých výpožičkách sa potom z takých skrípt dá učiť len s veľkými ťažkosťami. "Každý si totiž podčiarkuje niečo iné a knihy sú po čase prakticky nečitateľné," hovorí O. Lauková. "Okrem podčiarkovania textu obyčajnými ceruzkami totiž používajú aj perá a dokonca i zvýrazňovače!" Riaditeľka ŠVK uvažuje, že z takých publikácií urobia v knižnici aj výstavu.
Okrem "podčiarkujúcich" čitateľov sú aj takí, ktorí v knihách zanechávajú rôzne poznámky, odkazy či výtvarné prejavy. Daktorí niečo nakreslia sami, iní, zrejme menej zdatní "maliari", aspoň na jestvujúci obrázok domaľujú fúzy, bradu či okuliare. Ďalšie knihy sú poškodené alebo zničené z nedbanlivosti - poliate nejakou tekutinou či obhryzené psom. V iných zase chýba vytrhnutá strana, vyrezaný text, graf či fotografia. Pracovníčka knižnice objavila i bezcennú knihu, vloženú v obale hodnotnej odbornej publikácie...
Knihovníci takých "vynaliezavých" čitateľov upozorňujú, že vypožičané knihy budú pri vracaní kontrolovať dôslednejšie a používateľov, ktorí knižničný fond znehodnocujú, čakajú nepríjemné sankcie. Podľa O. Laukovej môže taký "čitateľ" počítať s finančným postihom až päťsto korún.