Je vôbec možné v dostatočnej miere kontrolovať výťažky z hazardných hier? Dá sa pri kontrole takých veľkých peňazí ubrániť korupcii?
“Osobne súhlasím s názorom, že niektorí prevádzkovatelia hazardných hier sa pohybujú na hranici zákona a majú kontakty alebo sú priamo súčasťou podsvetia,” tvrdí bývalý pracovník dozorného orgánu, ktorý vykonával kontroly v týchto zariadeniach. Jedným dychom však dodáva, že “väčšina prevádzkovateľov hazardných hier patrí medzi poctivých ľudí”. Podľa jeho slov výťažky z tejto činnosti sú také veľké, že i pri poctivom platení všetkých odvodov si prevádzkovateľ príde na pekné peniaze. A odvody sú skutočne dosť vysoké. Pri tombolách dosahuje výška odvodov do štátnej pokladnice až 50 percent z výťažku. Priemerne sa odvody pohybujú na úrovni 35 percent z výťažku. “Výťažok je pritom definovaný ako rozdiel medzi sumou, ktorú účastníci vložia do lotérie a vyplatenými výhrami pre tých, ktorí vyhrali,” objasňuje.
Skutočnosť, že sa podsvetie orientuje na hazardné hry je podľa neho pochopiteľná. “Podsvetie sa vždy zameriavalo na podnikateľské aktivity, kde prišlo hneď k hotovým peniazom vo veľkom obnose. Mafia skôr podniká v hazarde a krčmách ako v obchode s odevom alebo s keramikou,” tvrdí náš zdroj.
Napriek tomuto stavu nie je možné povedať, že by prevádzkovatelia hazardných hier boli nedostatočne kontrolovaní. “Myslím si, že sú kontrolovaní na dostatočnej úrovni. Je pravda, že stopercentná kontrola nie je možná. Ak bol napríklad pri kontrole objavený nezaregistrovaný výherný prístroj, neboli sme v stave zistiť, aký výťažok do dňa kontroly priniesol. Tie peniaze boli jednoducho stratené.”
Pri kontrole prevádzkovateľov hazardných hier nedochádza, podľa vyššie menovaného pracovníka dozoru, k priamej finančnej korupcii zo strany prevádzkovateľa. “Skôr sa snaží vytvoriť si kamarátsky vzťah s pracovníkom dozoru. Ľahšie sa povie “ty somár” ako “vy somár”. Podľa nášho zdroja to závisí od toho, nakoľko si pracovník dozoru pripustí prevádzkovateľa k telu. “Ak je náchylný niečo od prevádzkovateľa prijať alebo niečo nevidieť, je potom ľahko zneužiteľný.”
Dôslednej kontrole firiem, ktoré prevádzkujú hazardné hry by podľa nášho zdroja pomohlo, keby sa jednotliví pracovníci dozoru stále menili. “Tak by bolo sťažené vytvárať nejaké neželané kamarátske vzťahy.”
V súvislosti s faktom, že v oblasti hazardu sa pohybujú ľudia z podsvetia je na mieste i otázka strachu pri kontrole. “V prípade kontroly by som nevravel o strachu, skôr ide o rešpekt. Boli časy, keď bar v Národnom dome v Banskej Bystrici prevádzkoval Mikuláš Černák a herňu, ktorá bola neskôr v tých istých priestoroch, ľudia z blízkeho okolia Miloša Kaštana. Nikdy som nepočul o vyhrážkach smerom k dozoru. Keď človek robí iba to, čo prikazuje zákon, nemusí sa ničoho obávať.”
Zlepšenie situácie v oblasti povoľovania hazardných hier, ale aj dozoru nad prevádzkovateľmi hazardných hier by mal priniesť nový zákon, ktorý pravdepodobne vojde do platnosti od 1. januára 2005. “Zákon počíta napríklad s licenciami, ktoré žiadateľ dostane automaticky ako splní zákonom stanovené podmienky. Odstráni sa tak lobing u povoľovacích orgánov a takisto aj nebezpečenstvo úplatkov. Na druhej strane prevádzkovať hazard s výhernými prístrojmi bude môcť len firma, ktorá bude mať základné imanie najmenej 2 milióny korún,” uzatvára bývalý pracovník dozoru.