Podľa Viliama Pichlera vznik projektu podmienil najmä zvýšený záujem po návšteve waleského princa v Badínskom pralese, ale aj nedávna nominácia pralesov Slovenska za svetové prírodné dedičstvo. Veľa škôl prejavilo záujem o hromadné návštevy pralesových rezervácií, ale potreby ochrany prírody to nedovoľujú.
"Vhodným riešením bol nový náučný chodník, ktorý prechádza blízkym lesom úbočia Pustého hradu. Táto trasa ponúka vizuálny dojem blízky dojmu z pralesa," povedal Pichler.
Nový náučný chodník vykladá krajinu a lesy v okolí Pustého hradu formou príbehu. Ojedinelé sú inovácie, ako napríklad doplnkový modul, ktorý záujemcom umožňuje lepšie pochopenie prírodných procesov, ktoré formovali krajinu. Pri vizualizácii návštevníci používajú vreckové počítače, tzv. hand-heldy, bluetooth a špeciálne vyvinutý softvér na spúšťanie animácií v príslušných miestach chodníka. Druhou inováciou je reliéfna mapa na jednom z panelov náučného chodníka, ktorá umožňuje predstaviť si okolitú krajinu aj slabozrakým návštevníkom Pustého hradu. Všetky informácie na paneloch sú aj v anglickom a nemeckom jazyku. Skupiny môžu od mája do októbra požiadať aj o odbornú sprievodcovskú službu.