"Hlavným cieľom novely bolo zosúladiť náš zákon o ochrane spotrebiteľa s právnymi aktmi Európskej únie," povedal vedúci právneho odboru Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Banskobystrický kraj Peter Árvay. "Pre stanovenie bezpečného výrobku sú dôležité najmä jeho vlastnosti, životnosť, ale aj návod na použitie, montáž a uvedenie do prevádzky, označenie bezpečnostných opatrení, podmienky skladovania a pod." V tejto súvislosti netreba zabúdať ani na to, že jestvujú výrobky, ktoré najmä u detí môžu svojím tvarom, farbou alebo vôňou spôsobiť riziko zámeny s potravinami. Aj takýto tovar sa už považuje za nebezpečný.
Novela stanovuje zodpovednosť výrobcov a dovozcov za označenie výrobkov predpísanými informáciami a návodom na používanie. "Výrobcovia alebo dovozcovia sú povinní pravdivo a úplne informovať o vlastnostiach výrobkov dodávateľa či predávajúceho," uviedol P. Árvay. "Doterajšie znenie ukladalo informačné povinnosti len predávajúcemu v styku so spotrebiteľom."
Výrobca, dovozca, dodávateľ alebo predávajúci je povinný umožniť spotrebiteľovi nebezpečný výrobok vrátiť späť a spotrebiteľ má právo výberu, komu ho vráti a najneskôr do troch kalendárnych dní musí dostať späť kúpnu cenu výrobku, vrátane účelne vynaložených prostriedkov. "Ak už spotrebiteľ nemá doklad o kúpe výrobku, táto povinnosť sa vzťahuje na výrobcu alebo dovozcu," povedal P. Árvay.
Tomu, aby bolo takých prípadov čo najmenej, by mohla pomôcť aj zmenená výška pokuty za porušenie spomínaného zákona. Predávajúceho, dodávateľa, dovozcu alebo výrobcu by to už mohlo stáť do dvoch miliónov korún a pri opakovanom porušení v priebehu jedného roka až do päť miliónov korún!