vedok. Povedal to minulý týždeň v Banskej Bystrici Izraelčan Alexander Breuer, jeden zo svedkov, ktorý pomáhal vyšetrovateľom usvedčiť členov Nižňanského jednotky.
"Viem veci, ktoré nechcem hovoriť, lebo sú dôverné. Sú noví svedkovia, ktorí sa neboja a povedia pravdu. Nižňanského proces neskončil, je len prerušený," oznámil. Podľa Breuera v týchto dňoch objavili svedka z Kanady, ktorý by mal priniesť zásadný zvrat vo vývoji procesu. Breuer tvrdí, že v decembri svedok "príde do Mníchova a usvedčí Nižňanského". Viac k svedkovi odmietol povedať.
Údajný nacistický zločinec Nižňanský (87) je od polovice októbra na slobode. Korunný svedok Ján Repaský totiž nedokázal Nižňanského usvedčiť, že vydal rozkaz na masakry v Ostrom Grúni, Kľaku a Kšinnej. V jeho výpovediach bolo veľa rozporov. Breuer, ktorý mníchovskému súdu poskytol svoju výpoveď v Izraeli, si myslí, že svedka zastrašili, alebo podplatili.
Prekvapujúce vyhlásenie však poskytol aj samotný Breuer. Ešte pred niekoľkými mesiacmi tvrdil, že ako syn pluku pôsobil v Nižňanského jednotke, dokonca sa s ním raz v Banskej Bystrici stretol. Minulý týždeň však povedal, že to bol omyl. "S Nižňanským mám problém, zistil som, že ho nepoznám. Študoval som historické dokumenty a medzi dôstojníkmi nebol Nižňanský. V tom čase totiž nemohol byť v Bystrici. Nemám právo niekoho obviniť, nebudem predsa súdu klamať," konštatoval Breuer. Aj napriek tomu si myslí, že Nižňanského na základe nového svedectva odsúdia.
V čase, keď bol Breuer ešte presvedčený, že pôsobil v Nižňanského komande Edelweiss, povedal, že Nižňanský bol brutálny človek, ale bol s ním len veľmi krátko. Vraj nevedel, čo robil po jeho úteku z jednotky.
Alexander Breuer sa stal vo svojich 17 rokoch na niekoľko mesiacov "synom pluku" v slovenskej gardistickej jednotke, ktorá objavila skupinu desiatich Židov v jaskyni na Pánskom Dieli nad Banskou Bystricou. Medzi skrývajúcimi sa Židmi bol aj mladý Alexander s rodičmi. Na poslednú radu otca ukázal gardistom falošný preukaz na meno Ján Kováč a na rozdiel od rodičov prežil. Chlapca zobrali vojaci so sebou a neskôr ho vyhlásili za "syna pluku". Priamych akcií komanda sa Breuer nikdy nezúčastnil. Fakty o vraždení a bití mu príslušníci jednotky po návrate vždy len rozprávali. Takto sa dozvedel aj o tom, ako zastrelili jeho rodičov. Neskôr z jednotky ušiel a dlho sa skrýval. Po vojne sa, dnes 78-ročný muž žijúci v Izraeli, podieľal na usvedčení príslušníkov "svojej" jednotky a po zadržaní Nižňanského vystupoval v procese ako svedok.