.
"Naše tvrdenia vychádzajú z kontaktov, ktoré máme s ľuďmi závislými na drogách. Musíme si však uvedomiť, že ľudia závislí na heroíne sú skôr otvorení kontaktu s nami ako ľudia, ktorí berú pervitín. Táto skupina trpí paranojami a má pocit, že ich stále niekto prenasleduje, preto je s nimi ťažký kontakt," vysvetľuje Martina Jadroňová, koordinátorka projektu Alternatíva.
Spomínaný projekt sa zameriava na terénnu prácu s narkomanmi. "Sme v kontakte s narkomanmi, ktorým sa snažíme podať pomocnú ruku," tvrdí Jadroňová. "Naši terénni pracovníci chodia do konkrétnych lokalít v rámci Banskej Bystrice, kde narkomanom rozdávajú striekačky, alkoholové tampóny, prezervatívy a rôzne informačné letáky." Práca terénnych pracovníkov je však spoločnosťou mnohokrát negatívne vnímaná. "Mnohí si myslia, že napomáhame narkomanom a rozširujeme toxikomániu. Je potrebné si uvedomiť, že našim zámerom je ochrana verejného zdravia. Tým, že rozdávame nové striekačky a likvidujeme staré, zabraňujeme rozširovaniu takých ochorení, akými sú hepatitída typu A a B. Okrem toho sa podieľame aj na priamom liečení drogovo závislých ľudí."
Podľa Jadroňovej je ťažké opísať drogovú scénu v Banskej Bystrici. "Predpokladáme, že na území mesta je asi dvesto narkomanov. Toto číslo však môže byť nepresné, lebo v ňom môžu byť zahrnutí aj ľudia, ktorí už abstinujú." Podľa štatistík nárastu drogových závislostí sa Banskobystrický kraj umiestnil na druhom mieste hneď po Trnavskom kraji. "Táto skutočnosť poukazuje na to, že drogová scéna sa začína presúvať z Bratislavy do iných regiónov Slovenska."
Za alarmujúcu by sa dala podľa Jadroňovej označiť hlavne situácia v Žiari nad Hronom. "V tomto meste sme jednak rozdali dvakrát toľko striekačiek ako v Banskej Bystrici a všetko nové, čo sa vyskytne na drogovej scéne, sme zaznamenali najskôr v Žiari nad Hronom. Keby sme tieto skutočnosti prepočítali na percentá je pravdepodobné, že by Žiar nad Hronom dopadol oveľa horšie ako Banská Bystrica." Úplne opačná situácia je v Brezne. "Toto mesto môžeme zatiaľ označiť za biele miesto na mape drogovej scény. Neprebehol tu vôbec nijaký výskum. V Brezne máme minimálne množstvo kontaktov, aj keď sú už prvé lastovičky."
Vo všeobecnosti platí, že pomoci drogovo závislým ľuďom prospieva viac anonymita veľkomesta než rodinnosť malých miest.