Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky

Z Vysokých Tatier sa stala mesačná krajina!

Vysoké Tatry sú zničené. Niekoľkohodinový nárazový vietor zmenil v piatok najväčšie slovenské turistické centrum na mesačnú krajinu. Pohľad z vrtuľníka druhý deň po katastrofe je otrasný.


Tisíce polámaných a vyvrátených stromov ležia na zemi poukladané vedľa seba ako domino. Starí ľudia hovoria - Tatry sa vrátili o sto rokov a presne toľko bude trvať, kým sa z toho dostanú. Približne 60 kilometrov dlhá a desať kilometrov široká plocha tatranských lesov od Podbanského po Ždiar pripomína z výšky rovinu pri maďarských hraniciach. Slávne sanatóriá, vily s typickou vysokohorskou architektúrou a hotelové komplexy, ktoré boli niekedy umiestnené uprostred hustých ihličnatých lesov, dnes vyzerajú ako rozhádzaná stavebnica lega na rozostavanej diaľnici popod celé Tatry. Tri dni po tragédii už aj malé deti vedia, že zvrchu vidia to, čo nikdy nevideli ani ich starí otcovia - mesto Poprad. "Tadiaľto išla cesta do Štôly," ukazuje 10-ročný Jerguš Daniš z Novej Polianky pod Tatrami na zvyšok dopravnej značky a horu popadaných stromov. "No a toto sme nikdy nevideli," povedia s kamarátom Lukášom a pozerajú sa na siluety približne 30 kilometrov vzdialeného Popradu.

Bol to koniec sveta
V Poprade ľudia tragédiu nejako výrazne neprežívali. Vysoké Tatry sú pre nich ďaleko a ako tvrdia, "všetko prebolí". Mestom okamžite začali kolovať vtipy o tom, ako v Poprade stúpli ceny bytov, lebo sú s detailným výhľadom na Tatry. V piatok večer v komplexe Vojenského liečebného ústavu v Novej Polianke deti s rodičmi sa pozerali na víchor a padajúce stromy. "Júúú, to bola iná hra, keď to padalo na domy. Videl som, ako sa jeden naklonil smerom k nášmu oknu, ale potom ho vietor zvrtol," hovorí školák Patrik a sprevádza nás po "atrakciách" Polianky. Pre neho je to celé hra na hľadanie zavalenej embéčky, alebo pohodenej strechy so satelitom. "Možno je tam ešte niekto zavalený," ukazuje na miesto, odkiaľ trčí kus červenej asi vreckovky a beží ďalej. Istá pani prežila večer v sanatóriu a nepriala by to ani najväčšiemu nepriateľovi. "Okolo štvrtej začal fúkať vietor a potom to prišlo. Keby sme neboli držali dvere, tak sa rozletia," opisuje piatkový večer pacientka. Bála sa. Hovorí, že vždy keď sa bojí, prechádza sa. Bol to vraj koniec sveta, tak sa prechádzala. Keď vytrhlo okná z pántov, našla kolegyňu skrútenú pod umývadlom v izbe. Tiež sa bála.

Zápas s časom
Ešte pred niekoľkými dňami si miestni ani v najbujnejšej fantázii nevedeli predstaviť to, na čo sa posledné dni museli pozerať. Zúfalstvo ľudí odrezaných v autách od sveta, neodhadnuteľné škody, krajinu zrovnanú so zemou. S napätím sledovali osudy stoviek ľudí, ktorým v neprístupných oblastiach postupne dochádzali potraviny a snahu unavených a vyčerpaných záchranárov. Prvý večer prišiel o život prvý človek v Tatrách. Zavalil ho v aute strom. Záchranári pri všetkom nešťastí hovoria o zázraku, že nezahynuli desiatky ďalších. Prvé informácie v piatok večer nútili krízový štáb v Poprade vyhlásiť v oblasti Tatier krízový stav. Záchranári už vedeli, že ničivý živel vytvoril z epicentra katastrofy takmer uzavretý kotol plný ľudí. Zúfalé volania o pomoc prichádzali z mobilných telefónov každú chvíľu. Záchranári bojovali o každú hodinu. V centrále krízového štábu si zo správ uväznených ľudí postupne vytvárali obraz katastrofy, ktorej rozsah v tom čase ešte nikto ani netušil. Od zúfalých ľudí ich delilo približne sto kilometrov ciest zavalených stromami. To, čo sa dialo v piatok v noci a na druhý deň nadránom sa nedá nazvať inak ako zápas s časom. Neznáme dievča celú piatkovú noc podávalo štábu informácie. S matkou a otcom uviazli s autom na ceste medzi Štólou a Vyšnými Hágmi. Záchranári sa okamžite snažili dostať k vystrašeným ľuďom v takmer beznádejnej situácii. Medzi nimi a autom bolo však niekoľko kilometrov zatarasenej cesty plnej pováľaných stromov. V aute vládla neistota, čas plynul, upokojovanie už neúčinkovalo. Po hodinách čakania dievča oznámilo nepríjemnú správu. Rodine v aute sa minul benzín. Ľadový vietor, chlad a tma robia čakanie na záchranu neznesiteľným. "Na ceste k zasypaným stála záchranárom nepreniknuteľná bariéra popadaných stromov. Len približne trojkilometrový úsek prekonávali päť hodín. Nakoniec sa 52-ročnú podchladenú ženu aj ostatných podarilo zachrániť," hovorí unavený šéf krízového štábu Milan Baran, prednosta Obvodného úradu v Poprade. Doslova adrenalínové chvíle prežíval Baran pri záchrane viac ako stovky detí a 20 zamestnancov Šrobárovho detského ústavu v Dolnom Smokovci, ktorí zostali uväznení bez strechy a elektriny v suteréne budovy. Záchranári mali len niekoľko hodín na to, aby sa pokúsili o takmer nemožné. Dopraviť asi 200 litrov nafty pre záložný zdroj, ktorý vykuroval provizórny životný priestor s deťmi. Zásoby nafty pre záložný zdroj totiž postačovali len do 23. hodiny. "Prístupnosť do oblasti bola takmer nemožná. Približne päť kilometrov sme sa museli k deťom doslovne presekať," spomína šéf krízového štábu na pravdepodobne najdlhšie trvajúce hodiny svojho života. Záchranári sa k deťom dostali o pol hodinu skôr, ako by sa im minula nafta. Rovnako šťastný koniec mala aj záchranná akcia, pri ktorej dostali vrtuľníkom z neprístupnej oblasti Kežmarských Žlabov matku s dvojtýždňovým dieťaťom a trojročným synom. O mladej mamičke v Hájovni sa záchranári dozvedeli až v sobotu.

Zápas o jedlo
V sobotu večer, dva dni po katastrofe, ešte stále neboli sprístupnené všetky oblasti odrezané od sveta. Krízový štáb plný unavených ľudí, riešil nový problém. Prednosta úradu z Vysokých Tatier prosil, aby práce na sprístupnení Štrbského plesa a Vyšných Hágov pokračovali aj v noci zo soboty na nedeľu, lebo situácia s jedlom je v oblasti kritická. "Ľudia si už potraviny vymieňajú medzi sebou a nervozita stúpa. Ak sa to do nedele dopoludnia nevyrieši, bude zle," upozornil prednosta mestského úradu Jozef Vilím. Krízový štáb požiadavku zamietol, lebo nechcel riskovať životy ľudí, ktorí by sa pri nočných prácach na odstraňovaní popadaných stromov dostali do maximálneho ohrozenia. "Ak sa dopoludnia nepodarí spojazdniť triapolkilometrový neprejazdný úsek, budeme ľudí zásobovať vrtuľníkmi," znel verdikt štábu. Štrbské Pleso a Vyšné Hágy sú plné hotelov, ako napríklad Patria, Panoráma, či FIS. V sobotu bolo podľa odhadov v oblasti okolo tisíc vystresovaných ľudí bez zásobovania potravinami. Hoteliéri neboli podľa Vilína pripravení na takúto katastrofu a na skladoch nedržali veľké množstvá potravín. V nedeľu krátko pred obedom záchranári s lesníkmi a ťažkými mechanizmami uvoľnili zavalenú cestu a obnovili zásobovanie. Včas sa dostal na dialýzu aj uväznený pacient z Vyšných Hágov, ktorého plánovali previesť vrtuľníkom.

Nikto si nepamätá
Človek má skľučujúci pocit, keď prvýkrát vchádza kdesi na začiatok spleti pováľaných stromov a konárov ležiacich na ceste. Tatranská Polianka je ako po vymretí. Na ulici nie je nikto. Jediný registrovateľný zvuk ide nepretržite z výstražného zvonca na zničenom železničnom priecestí a z vodotrysku, niekedy miestnej zamŕzajúcej atrakcie pre cudzincov. Ľudia v postihnutých oblastiach sú aj niekoľko dní po katastrofe v šoku a nevedia sa spamätať. Nikto z Tatrancov si nepamätá nič podobné, niektorí však hovoria, že niečo počuli o veľkej ničivej predvojnovej smršti. Reakcie sa opakujú - strašný vietor, padanie stromov, lietajúci plech a škridle vo vzduchu a strach. Prednosta Vilín hovorí o prvých podozreniach, že do Vysokých Tatier sa sťahujú neznámi zvláštni ľudia, hrozí hyenizmus a žiada o posilnenie policajných hliadok. "Bývam v Štrbskom Plese a neviem čo bude, keď sa dostanem domov. Nemôžem o tom hovoriť," rozplače sa žena, ktorá sa už niekoľko dní nedostala domov a býva v jednom z popradských hotelov. O strašných chvíľach hovorí aj prednosta Vilím, ktorého katastrofa zastihla v Poľsku a informácie o spúšti sa dozvedal len sprostredkovane. "Dostával som hrôzostrašné informácie o tom, že na úrad spadli tri stromy, že jeden zo zamestnancov sa len náhodou zohol pri okne, keď mu vedľa hlavy dopadol konár z padajúceho stromu...," hovorí prednosta. Jozef Vilím len veľmi ťažko popisuje pohľad, ktorý sa mu naskytol, keď sa vrátil do Vysokých Tatier. "Videl som spustošené mesto, plné dolámaných stromov a vystrašených ľudí. O to viac ma mrzí, že vláda okamžite nezasiahla." Prvý a jediný prišiel na miesto katastrofy minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Premiér Dzurinda sa prvýkrát osobne telefonicky informoval na situáciu v Tatrách v sobotu o ôsmej večer a sľúbil, že ak sa mu bude dať, tak v nedeľu príde...vraj mal teplotu. Prišiel. A vyzval všetkých na pomoc Tatrám. A ešte oznámil, že nezávislí poslanci už nebudú od neho žiadať výhody pre vlastné regióny za podporu štátneho rozpočtu, ale venujú peniaze, ktoré nemajú, Tatrám. Hneď po ňom zbieral telefonické informácie od šéfa krízového štábu minister Rusko. "Som sklamaný. Myslel som si, že bude zasadať krízový štáb na vláde a že sa niekto ukáže v meste. Vysoké Tatry všetci vždy označovali za dominantu slovenského cestovného ruchu," sklamane reaguje Vilím.

Tatry sú zničené
Poprad a Tatry sa asi budú musieť definitívne rozlúčiť s myšlienkou na usporiadanie zimných olympijských hier. Šéf krízového štábu Baran je optimista a verí, že zničené Tatry sa z toho dostanú. Vietor, ktorý miestami údajne dosahoval rýchlosť 150 kilometrov za hodinu, zmietol všetko, čo sa dalo. Niektoré odhady podľa Barana hovoria o nepredstaviteľných troch miliónoch kubíkov dreva a miliardových škodách, poškodené sú aj lanovky a vysokohorské hotely. "Verím, že sa podarí, čo najrýchlejšie odstrániť následky katastrofy a Tatry sa z tejto traumy dostanú. Nesporne to však zanechá stopy na krajine, ale aj na psychike ľudí, ktorí Tatry poznajú," prognózuje Baran. Väčšia skepsa zaznieva z úst prednostu Vysokých Tatier Vilíma. Všetky peniaze, ktoré mali ísť do miliónových investícií niekdajšieho kandidáta na zimné olympijské hry, pohltí odstraňovanie následkov škôd. Tí, čo v Tatrách bývajú, tvrdia, že známe európske vysokohorské centrum sa bude z katastrofy zviechať najmenej tridsať rokov, niektorí, ako napríklad 69-ročný Ján Bačkor, hovoria, že tak ako pred piatkom budú Tatry vyzerať až za sto rokov. Daniel Vražda


Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 3. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 4. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 5. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 6. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 7. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 8. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 9. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 10. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 734
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 779
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 788
 4. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 490
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 568
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 941
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 808
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 198
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 603
 10. Hľadáte firmu na predaj? Poradíme vám, ako ju nájsť 5 594
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Branislav Gröhling navštívil v piatok viaceré banskobystrické základné a stredné školy, ale aj Univerzitu Mateja Bela.

7 h
Ilustračné foto.

Do podujatia Noc múzeí a galérií sa v sobotu zapoja v rámci Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici expozície v Tihányiovskom kaštieli a Matejovom dome.

8 h
Ilustračné foto.

Do vznikajúcej koncepcie rozvoja športu v Banskej Bystrici majú byť zapracované zmysluplné návrhy obyvateľov, športovcov, športových klubov a organizácií, ktoré v meste pôsobia.

10 h
Ilustračné foto.

Trolejbusy a autobusy v Banskej Bystrici budú od pondelka jazdiť podľa pôvodných cestovných poriadkov v režime bežného školského roka.

12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medvedica s dvomi malými prechádzala cez pole.

13. máj

Nad mestom sa šíri čierny dym. Oheň hasia hasiči z Levíc a Vrábeľ.

12 h

Ligová licencia pre budúcu sezónu? Vraj určite áno!

13. máj

Miloš Jeseňák, primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice Martin, tvrdí, že očkovanie je jediná cesta k zlepšeniu situácie. Bez neho môžeme rátať s ďalšou vlnou.

13. máj

Už ste čítali?