Banskobystrickí ortopédi prvýkrát vymenili bedrový kĺb miniinvazívnou metódou. Na umiestnenie umelého kĺbu, čiže endoprotézy, do tela pacienta im stačili dva päťcentimetrové rezy. Pri klasickej výmene bedrového kĺbu, ktorú ročne podstúpia tisíce ľudí, je totiž potrebné vyrezať otvor dlhý 15 až 20 centimetrov.
Operačný tím, ktorý viedol primár Ortopedického oddelenia Rooseveltovej nemocnice Pavol Legiň, urobil hneď dve operácie. Išlo o pacientov z Horehronia vo veku 46 a 55 rokov. Na zákroky dozeral primár ortopedicko-traumatologického oddelenia z nemocnice v Havlíčkovom Brode Pavel Kubát, kde zákroky touto metódou robia už rok.
Podľa primára Legiňa, výmena bedrového kĺbu miniinvazívnou metódou trvá síce o čosi dlhšie, od hodiny a pol až dve hodiny, pre pacienta je však šetrnejšia. Jej výhodou je, že nedochádza k veľkému poškodeniu okolitých tkanív a najmä svalových úponov. Ortopédi vložia endoprotézu do tela medzi svaly, ktoré sa musia pri klasickej operačnej metóde rezať. Minimalizuje sa tiež strata krvi, ako aj vznik embólie, čiže upchatia tepny. Pacient môže už na druhý deň začať s rehabilitáciou, dokonca s oveľa menšími bolesťami. Skracuje sa aj jeho pobyt v nemocnici asi o polovicu, na tri až päť dní.
Celý zákrok stojí do 90 tisíc korún, teda rovnako ako pri klasickej výmene a plne ho hradia zdravotné poisťovne. Uvedenú metódu však neodporúčajú pacientom nad 70 rokov, je tiež nevhodná pre ľudí po ťažkých úrazoch alebo extrémne obéznych.
Ako konštatoval primár P. Legiň, v súčasnosti majú v evidencii asi tristo pacientov, ktorí čakajú na výmenu bedrového kĺbu. Čakacia doba na operáciu v Banskej Bystrici je rok až poldruha roka.
Prvú operáciu na svete touto metódou urobili americkí ortopédi pred tromi rokmi. Vlani s ňou začali aj európski, zatiaľ ju však môžu využívať iba lekári v desiatich krajinách. Túto metódu si nechala pred rokmi patentovať americká spoločnosť Zimmer. Tá sa aj podieľala na vyškolení dvoch tímov slovenských lekárov v špeciálnom stredisku v Budapešti. Rovnaká operácia sa uskutočnila okrem Rooseveltovej nemocnice aj v ružinovskej v Bratislave. Iba tieto dve nemocnice na Slovensku môžu metódu "dvoch rezov" využívať.