Rezort ministerstva životného prostredia, napríklad upozorňuje na nie vždy odborný spôsob ťažby. „Ak neudržíme lesy v určitých uzavretých skupinách, a naďalej sa budú vytvárať prieseky, iné ani nečakajme. Polomy budú. Treba sa pripraviť aj na väčší rozsah jarných záplav,“ povedala prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Brezne Elena Gregorová.
Je prirodzené, že reagujú aj ochranári, pôsobiaci priamo v terénoch národných parkov. Ján Šmídt, Národný park Muránska planina: "Neviem sa predovšetkým zmieriť s faktom, že v národných parkoch hospodári štátny podnik Lesy SR. Otázkou totiž je, či aj národné parky sú nato, aby sa v nich hospodárilo so ziskom a ak sa vytvorí, načo je použitý?"
Cieľom štátneho podniku Lesy je produkovať drevo, čiže hospodársky výsledok. Ďalšie funkcie lesa, krajinotvornú, rekreačnú, aj funkciu ochrany prírody musia teda zákonite potláčať. "Bohužiaľ, to isté sa deje aj v národných parkoch," potvrdil Šmídt. Na otázku, ako fungujú parky v iných štátoch, povedal: „Mám skúsenosti z Nemecka, Poľska, z Maďarska. Tam platí systém, ktorý nadraďuje funkciu národných parkov nad všetky ostatné. V lesoch národných parkov Maďarska, Poľska a Nemecka hospodária priamo ich správy! My síce máme oporu v zákone o ochrane prírody, máme aj argumenty, ktorými sa snažíme presadzovať strategické ciele, ako by mal les vyzerať o 50 až 60 rokov, nemáme však silu, presadiť ich."
Štátne lesy v honbe za peniazmi neberú napríklad do úvahy, že mnohé organizmy, ktoré sa v chránených lokalitách vyskytujú, potrebujú na prežitie určité podmienky. Môžu existovať len dovtedy, dokedy bude v lesoch dostatok mŕtveho hnijúceho dreva. Iné sú viazané na špeciálne dreviny. Tie sa však stávajú rovnako vzácnymi ako druhy, o ktorých sa už dvadsať rokov myslelo, že sú vyhynuté.
Národné parky SR sa chcú dostať do polohy, čo nežiaduce zmaže a nutné zaručí. Opierajú sa pritom o záväzky, s ktorými Slovensko vstupovalo do EÚ. Prvým predpokladom vyriešenia "sporu" je vyčlenenie NP spod správy Lesov, respektíve ministerstva pôdohospodárstva a ich prechod pod ministerstvo životného prostredia. Prvým krokom k uskutočneniu transformácie mala byť koncepcia, ktorú vypracovala Štátna ochrana prírody SR. Táto verzia však po konzultácii oboch zainteresovaných rezortov nebola prijatá. Podľa ústredného riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR v B. Bystrici Petra Urbana, "očakávaný výsledok, bude závisieť od politickej dohody".