TELGÁRT - Černákov Telgárt sa postavil za svojho „chlapca“. Miestna horehronská gréckokatolícka farnosť, do ktorej patrí aj Mikuláš Černák, podporila požiadavku, aby súd ich „Miťa“ podmienečne prepustil na slobodu. Cirkev a ďalších 244 Telgártčanov sa zaručili, že bude sekať dobrotu. Všetci však pripúšťajú, že nič nie je isté a vedia len jedno - výsledok nie je istý, ale „Miki je od nás a všetci ho tu poznáme“.
Miestny farár, ktorý organizoval spolu s Černákovou matkou podpisovú akciu za spoločenskú záruku a prepustenie Černáka, pravdepodobne veľmi neočakával záporné reakcie okolia a dnes je prekvapený. Niektorí kresťania jeho aktivity vôbec nepovažujú za pozitívne a dávajú to aj najavo.
O pohnútky sa údajne zaujímajú aj vysokí cirkevní hodnostári, niektorí sa po prvých informáciách od akcie dištancovali. „Majú to riešiť súdy. Čo sa do toho pletie cirkev,“ reaguje staršia Telgártčanka na ulici.
Miestnej cirkvi prevzatie záruky za Mikuláša Černáka navrhli advokáti. Ján Gereg tvrdí, že farár nič neorganizoval, iba podpísal a predložil spoločenskú záruku farníkom.
„Ja sa na to pozerám z čisto kňazského pohľadu. Je Advent a hovorí sa, čo je krivé, nech sa vyrovná. Miťo je Miťo, vidím za ním človeka. Možno mu to pomôže,“ reaguje telgártsky farár, ktorý sa s Černákom pozná. Mimo záznam vysvetľuje, ale publicity sa bojí.
Aj Jozef Barlík podpísal spoločenskú záruku. Už nevie úplne presne, čo sa tam písalo, ani kto to organizoval. Doniesla to domov manželka a vraj podpisy zbierala aj Černákova matka. Barlík vie len jedno. Pozná Miťa, všetko okolo neho je zbytočne nafúknuté. „Sú v tom len nejaké daňové úniky. Bude lepšie, keď bude Miťo na zbytok trestu doma. Tu sa poznáme,“ hovorí Jozef Barlík.
Černákov Telgárt je ako Sicília, povedal predčasom jeden z rodákov Miťa, ako ho dodnes na Horehroní familiárne titulujú. Svojho bude brániť.
Mikuláš Černák bol podľa Telgártčana nevýrazný priemerný chlapec. Hovoriť sa o ňom začalo, až keď sa presunul so svojou partiou do Banskej Bystrice, kde si založil bezpečnostnú službu. Neskôr sa dokonca o ňom vravelo v Telgárte aj ako o horehronskom Jánošíkovi, ktorého sa boja aj v Bratislave. Dodnes si veľa ľudí nevie odpovedať na otázku, či bol taký, ako sa o ňom hovorilo od začiatku, alebo sa len šíriacej sa povesti zlého muža prispôsobil a začal ju využívať.
„Podľa mňa sa začali ľudia Černáka skutočne báť až po tom, čo sa objavili správy o jeho kontaktoch s vysoko postavenými politikmi za Mečiara a so Slovenskou informačnou službou. Myslím si, že aj polícia sa mu vtedy začala vyhýbať,“ zasvätene konštatoval Horehrončan.