„V priebehu dvoch rokov by firma mala vytvoriť až 400 pracovných miest. Kanadská spoločnosť vytvára predpoklad, že pri Žarnovici môžme vytvoriť priemyselný park. Už sa hlásia ďalší investori, ktorí by tam chceli podnikať,“ konštatoval prednosta.
Kepeňa po rokovaniach s ministerstvom hospodárstva a SARIO tvrdí, že predpoklad naplnenia spomínaného asi 60-hektárového priemyselného parku je reálny.
Najväčší problém so získavaním zahraničných investorov má Banská Bystrica, aj keď sa nedávno objavila medzi prioritami ministerstva hospodárstva na smerovanie zahraničných investícií.
„Banská Bystrica má problém. Musíme zabudnúť na to, že investor príde a bude si vytvárať podmienky na investovanie. My musíme vytvoriť podmienky, aby sme ho prilákali, to znamená pripraviť pozemok, siete z prostriedkov štrukturálnych fondov,“ povedal Kepeňa a tvrdí, že samospráva nevyužíva štrukturálne fondy.
Kepeňa ohlásil, že v krátkom čase by mal do Banskej Bystrice prísť silný rakúsky investor, ktorý by mal preinvestovať okolo deväť miliárd korún, ale potrebuje výraznú podporu mesta. Drevárska spoločnosť by po dobudovaní mala zamestnávať okolo tisíc ľudí, v sekundárnej sfére by to mohlo byť ďalších dvetisíc.
Priemyselný park Badín-Sielnica pri Banskej Bystrici je podľa Kepeňu chiméra, pretože vlastníci nemajú chuť predávať pozemky. Za najreálnejší priestor pre novú drevársku fabriku označil objekt bývalej Cementárne. „Je to na dobrej ceste. Samozrejme investor chce využiť štrukturálne fondy a do toho musí vstúpiť samospráva. Všetko je naštartované tak, aby investor mohol už koncom budúceho roka začať s prípravou stavby,“ dodal.
V januári bude výzva na priemyselné parky a bude sa rozdeľovať 2,1 miliardy korún na priemyselné a hnedé parky. Ak samospráva túto šancu využije, môže podľa Kepeňu investorom vytvoriť dobré podmienky.