Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Slovensko má "superstar" aj vo vede

Už na základnej škole vynikal vo fyzike a matematike. S úspechom absolvoval niekoľko olympiád, zmaturoval a pokračoval v štúdiu na matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave.

 Dnes pôsobí v Zürichu, je univerzitným asistentom, robí si doktorát a pracuje na vlastných vedeckých projektoch. Konkrétne, na vývoji malých halových urýchľovačov, ktorými sa datujú historické predmety a rekonštruuje klímu Zeme. Práve tým druhým sa zaoberá mladý, 27-ročný jadrový fyzik z Brezna Michal Grajcár. Mimochodom, na Zjednotenej technickej univerzite (ETH) v Zürichu študoval svojho času aj Albert Einstein.

Cesty talentu sú "vyspytateľné"
Samozrejme, pokiaľ sú na jeho rozvoj podmienky a človek ho neprefláka. Michal sa v Bratislave dlho neohrial. V treťom ročníku odišiel na City University do Londýna, štvrtý ročník a diplomovku absolvoval už v Zürichu. Nadaný chlapec zo Slovenska, z regiónu, ktorý je aj pre mnohých doma stále chudobným, neperspektívnym zapadákovom, vyhral grant Európskej komisie.


Po kom to má?
Matematickú výbavu zrejme po mame, otec je lepší v jazykoch a hudbe. Všetko ostatné, čo ho posúva, je výsledok tvrdej, nekompromisnej roboty. "Ako v športe. Môžete sa narodiť s loptou pod pazuchou. Pokiaľ však nebudete na sebe makať, žiadna svetová futbalová hviezda z vás nebude," povedal Michal. O tom, kam mieri Michalov prípad, svedčí prívlastok, ktorý mu prischol od kolegov na vysokej škole. Imposible. Lebo "lámal" aj nemožné.


O beríliu 10 a sondách v Antarktíde
Pôsobenie M. Grajcára na ETH v Zürichu zaručovala štvorročná zmluva, ktorú mu predĺžili na ďalšie dva roky. O "mašine", predmete svojej vedeckej činnosti a pracovisku, na ktorom pôsobí, hovorí: "Malým jadrovým urýchľovačom sa napríklad datovalo známe turínske plátno (do neho bol údajne zahalený Kristus po tom, ako ho sňali z kríža), snežný člověk Otzi, objavený v roku 1991 v rakúskych Alpách, ale tiež egyptské predmety z obdobia 40 tisíc rokov pred Kristom! Druhou aplikáciou je spomínaná rekonštrukcia zemskej klímy. Častice slnečného vetra z výbuchu na Slnku ovplyvňujú produkciu berília 10. Jeho množstvo závisí od aktivít na Slnku. Usádza sa na Antarktíde, zamŕza, vytvára vrstvy. Vrtmi možno ísť cez vrstvy až 50 - 100 tisíc rokov dozadu. Podľa množstva berília sa zistí, aké bolo v konkrétnom období podnebie, respektíve, ako žiarilo Slnko. Zmysel týchto bádaní je vysoko aktuálny. Podľa nich sa zisťuje, či je otepľovanie Zeme prirodzený cyklus, alebo ho ovplyvňuje ľudstvo tým, čo vypúšťa do atmosféry. Urýchľovač má teda významné využitie. Otvára napríklad otázky, čo bude ďalej s našou planétou. Či sa idú topiť ľadovce, či budú hurikány, povodne, teda, čo ide byť s nami?! Veda je pomaly schopná na to odpovedať, problém je len v tom, že sa začalo skúmať o päť minút dvanásť," dodáva Michal.
Na otázku, čo bolo obsahom jeho diplomovej práce, Michal so skromnosťou naznačil: "Spolupracoval som na nej so slovenským profesorom Jozefom Masarykom, ktorý pôsobil na univerzite v USA a pracoval pre NASA. Venoval sa prípravám kozmických misií. Napríklad na Mars a k asteroidom. Ja som s ním riešil výpočty asteroidu Eros. Na základe gama žiarenia, pritom bez toho, aby sa na ňom pristálo a odobrala vzorka rekonštruovali sme jeho zloženie. Profesor Masaryk je v tejto oblasti európska a svetová špička. Som rád, že ma do tejto oblasti uviedol a potlačil dopredu," tvrdí Michal.

Švajčiarsko - dve strany mince
Prvé, čo musí v tejto krajine okamžite udrieť do očí, je usporiadanosť. Michal však hovorí, švajčiarska "preusporiadanosť" je v mnohých prípadoch až neefektívna. Napríklad parkovacie miesta. Vodiči sa musia vyznať v piatich farebne odlíšených zónach. Každá má iné obmedzenia a pokuty. Cudzinec je v toľkej nalinajkovanosti doslova stratený. Tamojšiu príslovečnú poriadkumilovnosť by však rád, aspoň sčasti, prijal aj doma. "Večer sadnete v Zürichu do auta, všade je čisto. Po desiatich hodinách cesty z neho vystúpite a okolo zarážajúci opak. Nemôžete sa pomýliť, ste na Slovensku," poznamenáva Michal.


Čo by nemenil
"Švajčiari sa nevedia odviazať. Sú zošnurovaní i tam, kde to prirodzene nepatrí. Prídu na nejakú oslavu, dajú si jedno pivo a už sú nesvoji. Nevedia si vyčistiť hlavu. Tie krásne zábavy ako u nás, ktoré človek potrebuje, keď tvrdo robí, to tam neexistuje. Švajčiarsko je krajina peňazí. Materiálne hodnoty sú dôležité, čo sa prejavuje aj vo vedeckom živote. Treba tvrdo pracovať, ale vidno aj výsledky. Peniaze umožňujú lepšie žiť, sú artiklom, za ktorý vymieňate svoju prácu. Možete relizovať svoje schopnosti, samozrejme, vyžaduje sa, aby ste boli dobrý," hovorí Michal. Na druhej strane však taký životný štýl mnohé ruší, na inom uberá. "Predstavte si veľkú party. Hrá super hudba. Všetci stoja s nejakým drahým drinkom a bavia sa o tom, ktorá firma uviedla do obehu nový čaj, kde sa v meste najlepšie parkuje, kde bol kto na dovolenke, skrátka diskusné kluby. To podľa mňa nie je oddych pre mozog. Nedokážu zložiť masky. Nevedia relaxovať, vypnúť. Majú všetko, a nemajú nič. Vo Švajčiarsku trpí takmer každý psychickou poruchou alebo psychosomatickou chorobou. Vysoké je tiež percento samovrážd," opisuje.


Čo by nikdy neexportoval
"Švajčiarske rodiny majú štandardne jedno dieťa. Alebo žiadne. Žijú konzumne, cez víkendy si chcú užívať. Ak dieťa je, majú k nemu au-pairku, alebo niekoho, kto sa oň stará. Stáva sa, že matka nevidí svoje dieťa aj mesiac. Ráno odchádza do práce, ak má významnejšiu večeru alebo sedenie, vráti sa, keď už spí. Vo voľné dni chodí na výlety, zabaviť sa, alebo do Milána nakupovať. Vzťah dieťa-matka je časom úplne rozbitý," vysvetľuje Michal. "Mal som kolegu, ktorý bol doobeda v práci, popoludní sa chystal na pohreb. Keď som sa ho opýtal komu, lakonicky odvetil, že mame. Hovorím mu, a to si takto v pohode? Vraj, áno. Bola to osoba, ku ktorej nič necítil. Žila v domove dôchodcov, bolo o ňu postarané. Ani to s ním nepohlo…"
V západnom svete je navyše bežné, že manžel chová cudzie dieťa. Hoci to musí byť pre chlapa šokujúce poznanie, no pri spôsobe, ako fungujú mnohé páry, sa ani nemožno čudovať. "Prídete do rodiny, ukážu vám, toto je moja a tamto spálňa manželky. Prečo nelíhajú v jednej posteli? My spolu iba žijeme, odpovedia. Ja mám milenku, ona má milenku…," uvádza Michal.
Šťastie, ku ktorému netreba super auto ani Kanárske ostrovy, je zariadené inak. Radosť, že veľa majú a veľa dosiahli vyprcháva, lebo iný má ešte viac. Otvára sa v nich čierna diera. Slováci si niekedy nevedia vážiť z akého "materiálu" sú stavaní. Je pravda, že k spokojnosti a harmónii treba hmotné zabezpečenie, ale cieľ to nie je. Mať rodinu, dieťa, mať komu dať ráno pusu, žiadne investície či fondy neprinesú.

Na čo prišiel urýchľovač pri turínskom plátne?
Na rozdiel tisíc rokov. Z miligramov vzorky, ktorú nezávisle datovali tri iné laboratóriá sa zistilo, že je staršie. Všetky analýzy v rámci prípustnej chyby merania, dospeli k výsledku, ktorý je zhodný a prakticky jednoznačný. Vyšiel im rok 1250. Otázkou teraz je, z ktorej časti plátna bola vzorka odobratá. Niektorí totiž tvrdia, že plátno mohlo byť porušené, opravované, respektíve, či nie je nejaký podvrh.
Na úvahy o Bohu Michal odpovedá: "Som fyzik. Nemôžem povedať že je. Ani veľkí vedci nikdy nepovedali Boh existuje, alebo neexistuje. Hráme nejakú hru, ja hovorím schovávačku, ktorá sa nedá stopercentne dokázať. Všetko však smeruje k tomu, že niečo nad nami je. Teória big-bengu naznačila určitý bod, z ktorého TO vybuchlo. Hmota je len určitým druhom energie. Všetko, čo okolo seba vnímame, je len jej istá forma. Otázka, kde sa vzala, je práve ten bod, kde končí fyzika a začína náboženstvo s interpretáciami o vzniku sveta. Fyzikálne sa to pochopiť nedá. Ak ale na počiatku bolo slovo, čo v jazyku fyziky znamená myšlienka, veľké kvantum energie, je to, čo sa mohlo rozpŕchnuť do hmoty. Napokon, princíp entropie vo fyzike hovorí, že všetko sa prirodzene rozpadá. V prírode však pozorujeme opak. Vývoj, súlad, istú harmóniu, ktorá drží pokope. To znamená, že do nej musela byť vložená určitá energia, potenciál, ktorý TO natiahol. Nazvime ho inteligencia, náhoda, božstvo, hocijako. Všetko však zrejme hovorí o tej istej veci. Alebo o osobe… Je strašne jednoduché striktne vyhlásiť Boh je, alebo opak. Sme stále 50 na 50. V tom je tá hra jedinečná a zaujímavá. Ak si chcete zachovať pravdivú tvár, musíte ísť stredom. Pravé je hľadanie pravdy, aj Boha, aj toho, čo žijeme. Je to nesmierne ťažké, lebo si to vyžaduje úprimný postoj k veci. Falošná motivácia celý obraz totálne rozbije a ste na začiatku. Aby človek rozlíšil skutočné od falošného, alebo len jemne zafarbené do falošna, na to potrebuje mozog a schopnosť držať si odstup," uzatvára Michal.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 905
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 394
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 661
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 182
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 094
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 315
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 550
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 665
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 361
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 978
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Národný park si mýlia niektorí ľudia s parkoviskom

Správa Národného parku Nízke Tatry sa obrátila na návštevníkov prírody s výzvou.

Kraj ponúka online platformu, ktorá bežkárov zorientuje v trasách

Aj napriek protiepidemickým opatreniam je možné stráviť zimu v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) aktívne a športovo.

Tak toto je lahôdka. Sneh, bežky a Chmarošský viadukt

Koronavírus: Odberné miesta v Banskej Bystrici

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Banskej Bystrici.

Ilustračná fotografia.
Milan Mazurek.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Odišiel prvý tréner majstra sveta, lúčil sa s ním aj hokejový reprezentant

Gustáv „Guňo“ Buček nás opustil 7. januára vo veku 77 rokov.

Už ste čítali?