V jubilejnom ročníku sa zišla konkurencia vyše stovky pretekárov zo siedmich krajín, v mužskej kategórii hral prím člen usporiadajúceho klubu Jaroslav Babušiak, ktorý zo štyroch slalomov vyhral tri. Tohtoročné preteky mali navyše rozšírený program, keď Banskobystričania zaskakovali za Vrátnu, kde sa mali ísť dva obrovské slalomy.
,,Pôvodne sme boli pripravení na dva špeciálne slalomy, čo býva obvyklý program VC. Medzitým vo Vrátnej zrušili preteky a bolo nám ľúto lyžiarov, ktorí pricestovali zo zahraničia, poslať domov. Myslím si, že naše rozhodnutie bolo správne a všetci skonštatovali, že preteky boli zorganizované kvalitne na výborne pripravených tratiach a splnili účel. Technický delegát FIS Jerzsy Wojna-Orlewicz z Poľska tiež kvitoval fakt, že sme promptne nahradili Vrátnu a pripravili veľmi dobré preteky. Povedal, že v Poľsku by sa nestalo, aby nejaké stredisko operatívne zareagovalo a doslova urobilo službu lyžiarom," povedal člen organizačného výboru a veliteľ tratí Jozef Smekal.
Usporiadatelia sa už dostali do štádia, že príprava a samotný priebeh podujatia prebieha bez problémov a mohli by už pomýšľať na zorganizovanie akcii vyššieho rangu. ,,V predchádzajúcich rokoch mali dobrovoľní organizátori problémy s technikou, postupne sa vypracovali a teraz ukázali kvality. Uvažujeme, že usporiadame univerziádne preteky a ak uspejeme, tak by sme siahli aj po Európskom pohári. Je to náš cieľ."
Veľká cena začala písať históriu v roku 1980, keď sa rozbiehalo budovanie lyžiarskeho strediska Šachtičky, ktoré dnes patrí kvalitou tratí a hlavne ich rozmanitosťou medzi najlepšie na Slovensku. Vlastne všetky kluby a hlavne OŠG B. Bystrica našli na svahoch Pánskeho dielu výborné tréningové možnosti a hlavne pri nich vznikla VCŠ. ,,Má svoj význam. Na pretekoch štartovalo množstvo slalomárov a medzi nimi často vynikali slovenskí reprezentanti Jurko, bratia Bírešovci, Pacák, Hermánek, Žallman, Huťka, Prevuzňák, Heimschild, Gantnerová-Šoltýsová, Hojstričová, Medzihradská. Dobre padlo teraz Babušiakovi na domácom "ihrisku" si otestovať formu pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v talianskom Bormiu (28. 1. - 13. 2.). Preteky vo vlastnom prostredí pomôžu lyžiarom hlavne psychicky, keď nemusia cestovať vonku a pookrejú po pobytoch v zahraničí."
V doterajšej histórii každý z ročníkov splnil úlohu a hlavne posledný bol početný na zahraničnú účasť. Prišli Česi, Bulhari, Poliaci, Slovinci, Ukrajinci a aj Izraelčan a slalomár z Grenady. ,,Možno sme mali trochu aj šťastie v tom, že veľa stredísk odvoláva preteky a všetkým to padlo vhod," dodal J. Smekal. Keď nebolo na Šachtičkách umelé zasnežovanie, tiež museli organizátori hľadať možnosti usporiadať svoju cenu v iných strediskách, čo však prináša zvýšené finančné náklady. Doteraz sa však nestalo, že by akciu zrušili pre nedostatok peňazí. ,,Naša filozofia je, že našim klubovým jazdcom ušetríme financie tým, že nemusia cestovať na drahé výjazdy do zahraničia. Čiže ušetríme cestovné a vložíme ho do VCŠ. Sme schopní pokračovať aj ďalej."
Náklady na usporiadanie Veľkej ceny Šachtičiek sú od 60-100 tisíc korún: Treba zabezpečiť ceny, tyče na bránky, siete na trate. ,,Niečo vyzbierame na štartovnom, ale to nepokryje všetky náklady, lebo od zahraničných nepýtame štartovné, sme radi, že prídu," dodal J. Smekal.