Svedčí o tom i štatistika, podľa ktorej vlani, v posledný rok výmeny, vydali na okresných dopravných inšpektorátoch (ODI) v Banskobystrickom kraji bezmála 40 tisíc TEČ, ale rok predtým ani nie dvetisíc, čiže dvadsaťkrát menej!
Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej, k 31. decembru 2004 bolo v kraji evidovaných vyše 231 tisíc vozidiel. Polícia však do rovnakého termínu vydala len 203 400 TEČ, čo znamená, že majitelia viac ako 27 tisíc automobilov o výmenu starej ŠPZ nepožiadali. Dopravné inšpektoráty takéto vozidlá automaticky vyradili z evidencie, čo znamená, že ich držiteľ už nemusí o vyradenie žiadať na príslušnom ODI.
"Polícia si splnila všetky povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona a vybavila všetkých žiadateľov o výmenu ŠPZ, ktorí o to požiadali do konca roku 2004," povedala M. Faltániová. Dodala, že ak majiteľ vyradené vozidlo naďalej používa v cestnej premávke, dopúšťa sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a môže dostať pokutu do 10 tisíc korún a zákaz činnosti do jedného roka! Od začiatku roka teda na Slovensku platia len dva druhy tabuliek s evidenčným číslom - so štátnym znakom Slovenskej republiky a so znakom Európskej únie.
Polícia od nového roka nevymieňa ŠPZ za TEČ. Výnimky urobí len v prípadoch, ak o ňu motoristi nestihli požiadať v termíne zo závažných dôvodov - vrátenie zaisteného vozidla, ukončenie súdneho sporu, hospitalizácie, návrat z väzenia a pod.