Ak to "nestihli", polícia im auto vyradí z evidencie. Aj v tomto prípade však jestvujú výnimky. O výmenu môžu ešte požiadať držitelia automobilov, ktorí tak doteraz nemohli urobiť pre objektívne príčiny.
"Zo zistení Mestskej polície v Banskej Bystrici je zrejmé, že v našom meste existuje veľa držiteľov vozidiel, ktorí si nevymenili staré ŠPZ za nové evidenčné čísla a ich vozidlá bez označenia parkujú na verejných priestranstvách," uviedol v tejto súvislosti hovorca MP Ľubomír Rovňan. Podľa Zákona o premávke na pozemných komunikáciách je majiteľ takého vozidla povinný odstrániť ho z cesty alebo verejného priestranstva do 30 dní od vyradenia z evidencie. V opačnom prípade odstránenie auta zabezpečí na náklady jeho držiteľa správca cesty, v tomto prípade mesto Banská Bystrica.
Až do konca februára bude mestská polícia priebežne zisťovať výskyt takých vozidiel. "Po zadokumentovaní stavu celú vec postúpi na riešenie referátu dopravy a komunálnych služieb MsÚ v Banskej Bystrici," povedal Ľ. Rovňan. Podľa jeho vyjadrenia sa na odstránenie vyradených áut z ciest a verejných priestranstiev predpokladá zriadenie odťahovej služby. Ak sa držiteľ takého auta včas neprihlási, "jeho vozidlo bude zlikvidované v zariadení na to určenom".
Motoristi, ktorí si svoje vozidlá dočasne odhlásili z evidencie, sú povinní auto viditeľne označiť tak, aby bolo jasné, kto je jeho držiteľom a kedy bolo dočasne vyradené. Najlepšie by to bolo lístkom z vnútornej strany bočného okna s uvedením mena a priezviska, trvalého pobytu a dátumu vyradenia.
Podľa všeobecne záväzného nariadenia o verejnom poriadku, účinného od 20. januára 2005, dlhodobo, hoci dočasne, stojace vozidlo nesmie zaberať verejné priestranstvo dlhšie ako tri mesiace. Dočasne vyradené auto však treba riadne označiť, inak ho správca komunikácie môže odstrániť aj po 30 dňoch.