Narodila sa v Ožanoch v okrese R. Sobota. Vyrastala v kaštieli, ktorý sa honosne vypínal nad dedinou. Za manžela si vraj krásna Juliana, ktorá najradšej nosila svetlé šaty, vzala kapitána hradu abra Jána Korponaia. Mala s ním syna. Vo februári roku 1710, vraj z poverenia velitea kuruckej posádky v Levoi Štefana Andrášiho, sprostredkovala s jeho poboníkom, francúzskym podplukovníkom Du Pres, kapituláciu posádky cisárskemu generálovi Leiffholtzovi. Preto ju historici obvinili zo zrady kurucov.
Ak sa vyberieme alej po stopách druhej najspomínanejšej ženy v slovenských dejinách, natrafíme na záznam z roku 1703. Juliana mala vtedy 23 rokov a jej otec, zeman a statkár Žigmund Géci, sa pripojil k Františkovi Rákóczimu. Ten v Posku pripravoval plán povstania proti Habsburgovcom v Uhorsku, Povstanie sa v roku 1711 skonilo neúspešne. Po podpísaní Satumarského mieru odišiel Rákóczi do Francúzska, no nikdy sa nezmieril so svojou prehrou. O rok neskôr sa vraj Juliane dostali do rúk listy, v ktorých Rákóczi vyzýva na nový odpor proti Habsburgovcom. Mladá žena tento fakt oznámila cisárskemu generálovi Jánovi Pálfimu.
„Škoda, že Levoská biela pani nebola prozretenejšia a listy spálila. Jej oznámenie kompromitovalo viacerých šachticov a tí žiadali, aby ju postavili pred súd. Ortie znel – popravi! Chuderu, vraj ju dva roky muili na ervenom Kameni a potom ju 25. septembra 1714 popravili na trhovisku v Gyorgi,“ bez úmyslu plies sa do remesla historikov objasuje dejiny starosta Oždian Ján urák, ktorý je presvedený, že Julianu pochovali v krypte tunajšieho rímskokatolíckeho kostola.
„Preštudujte si všetky historické dokumenty a zistíte, že vo všetkých sa píše len dátum jej smrti, no miesto posledného odpoinku sa nikde nespomína,“ tvrdí starosta. Jeho kolegya Verona Kureková mu oponuje: „Julianu pochovali tam, kde ju popravili.“ No v Ožanoch sa nájdu aj takí, ktorí vás budú presvieda že biela pani je pochovaná v parku pri kaštieli. „Ke pred niekokými rokmi zaali pri kaštieli stava vodojem, natrafili na hrobku. Ležia v nej pochovaní viacerí vlastníci kaštiea. S našou Julianou však táto hrobka nemá ni spoloné. Biela pani je pochovaná v kostole,“ zopakuje starosta.
Nuž, nech je to s posledným miestom odpoinku Levoskej bielej pani tak i onak, jedno je isté. Pred oltárom tunajšieho kostola je krypta. Odpoíva v nej posledný majite kaštiea v Ožanoch - gróf Lužinský. Hlavný vchod do krypty je zamurovaný. Na pravej strane kostola, ani nie pol metra od zeme, je vetracie okienko. Práve týmto otvorom pred niekokými rokmi vraj spadlo do podzemia malé húsatko. Na lane za ním údajne spustili miestneho mládenca. Húsatko z krypty vytiahol a v hrobke videl nie jednu, ale niekoko truhiel. „Ja by som najradšej kryptu otvoril a za dohadmi, i tu pochovali alebo nepochovali rodáku z Oždian, spravil bodku,“ tvrdí tunajší rímskokatolícky farár Peter Manduch.
Takže, milý náš itate, možno už oskoro bude známy nielen dátum, ale aj miesto posledného odpoinku Juliany Korponaiovej, známej ako Levoská biela pani.
Autor: Z. Suráková