Rehoľa karmelitánov existuje v Priechode už 10 rokov. „Bývame na fare, kde niekedy pôsobil kňaz, ktorý neskôr vstúpil do našej rehole,“ vysvetľuje páter Miloš, ktorému sa v obci veľmi páči. „Ľudia sú príjemní. Vychádzajú nám v ústrety. Pomáhajú po materiálnej aj po ľudskej stránke. Nemáme tu vôbec nijaké konflikty. Ani malé,“ chváli páter Miloš obyvateľov Priechodu.
Očakávania karmelitánov sú spojené hlavne s dušpastierskou činnosťou. „Potešilo by nás, keby miestni obyvatelia viac chodili do kostola a v hojnejšom počte pristupovali k sviatostiam.“ Vzápätí však dodáva, „že je úplne normálne, ak aj Priechoďania majú svoje očakávania smerom k nám.“
Dušpastierska misia v Priechode vyprší bratom karmelitánom v júli 2005. „Predĺženie misie závisí od dohody medzi banskobystrickým biskupom Rudolfom Balážom, ktorý nás do farnosti Priechod pozval a predstaviteľmi našej rehole,“ vysvetľuje mladý karmelitán.
V priechodskej fare, ktorá je zároveň karmelitánskym kláštorom, momentálne žijú traja pátri, jeden brat a jeden muž, ktorý sa pripravuje na vstup do rehole.