Starostovia sú prví a vážení občania obcí. Akí sú však v súkromí? neoficiálnu tvár troch starostov banskobystrického regiónu nám pomohli odhaliť ich manželky. Zdenka Moravčíková z Badína, Alžbeta Spišiaková z Riečky a Hedviga Fúdorová z Hiadľa prezradili, ako sa ich manželia - starostovia (ne)zapájajú do domácich prác.
Prví muži troch spomínaných obcí nemajú blízko k domácim prácam. A ak áno, tak v minimálnej miere. Ich manželky to však nevnímajú tragicky. „Po nastúpení manžela na post starostu je to horšie s delením domácich prác, nakoľko je dosť vyťažený,“ obhajuje starostu Hiadľa Jozefa Fúdora jeho žena Hedviga. Diplomaticky zvládla odpoveď na otázku zapájania sa svojho manžela Mariána do domácich prác Alžbeta Spišiaková z Riečky. „Sme manželmi 23 rokov a bývame na dedine v rodinnom dome. Od začiatku sme sa dohodli, že nerobíme žiadne rozdiely. Delenie na mužskú a ženskú prácu a povinnosti s tým spojené budeme robiť tak, ako ich život prinesie. Podľa toho, kto má čas a schopnosť to urobiť.“ Podľa nej sú obaja v podstate samostatné jednotky. „Ja viem narúbať drevo a zakúriť do pece, keď je to potrebné, a manžel vie umyť riad alebo niečo uvariť.“ Ak by si však niekto myslel, že ide o revolučnú výmenu mužských a ženských domácich prác, hlboko by sa mýlil. Ani rodina Spišiakovcov sa nevymyká zaužívanému systému. „Pri niektorých prácach, ako je stierkovanie stien, maľovanie a drobné opravy som z racionálnych dôvodov
len asistentka a zabezpečovateľka občerstvenia. Naopak manžel nepečie koláče, neobšíva deťom deravé kolená na teplákoch alebo nepestuje kvety v dome.“
Ak sa predsa len starostovia rozhodnú zapojiť do domácich prác, tak najradšej varia kotlíkový guľáš alebo pripravujú mäsové výrobky. V tejto vzácnej zhode všetkých troch respondentiek vystupujú starostovia ako znamenití kuchári a vyhľadávaní gurmáni. Kým Stanislav Moravčík z Badína varí guľáš pre celú rodinu, jeho kolega z Riečky Marián Spišiak je vraj vyhľadávaným odborníkom na mäsové výrobky. A nezaostáva ani starosta Hiadľa Jozef Fúdor. Ten podľa svojej manželky Hedvigy rád skúša nové recepty. K prácam, ktoré starostovia možno ani tak radi nerobia, patria tzv. „vonkajšie domáce práce“. Tento termín, ktorý vynašla Zdenka Moravčíková, označuje kálanie dreva, odpratávanie snehu, prácu v záhradke a kŕmenie domácich zvierat. Naopak nad domácimi prácami, ktoré starostovia nemajú dvakrát v láske, sa zľahlo hrobové ticho. Manželky sa odvolávajú na pomoc odrastených detí. Iba Hedviga Fúdorová prezradila, že jej manžel nemá rád vysávanie. A ak áno, tak len svojho auta.
Starostovia Badína a Riečky majú na práce, ktoré im nie sú po vôli, svoje obľúbené výhovorky. Kým Stanislav Moravčík sa bráni poukázaním na to, že je to ženská robota, Marián Spišiak nachádza záchranu v povinnostiach. Tie sú dôležitejšie ako nepohodlné domáce práce. Zdanlivo najhoršie je na tom starosta Hiadľa. Jeho manželka na otázku, akú má obľúbenú výhovorku, doslova uviedla. „Tú nemá a ani nemôže mať, pretože pred kandidovaním za starostu sme si určili určité pravidlá, a tie sa snaží dodržiavať.“ Nuž čo, byť prvým mužom automaticky neznamená, byť aj najsilnejším.