V Tureckej ponúkali z opekancov aj vetríku

K najkrajším vianočným zážitkom patrilo nočné putovanie v hlbokom snehu do kostolíka v Starých Horách na polnočnú omšu.

Jozefína Janovcová a Margita Čillíková si na Vianoce detstva dodnes spomínajú. Jozefína Janovcová a Margita Čillíková si na Vianoce detstva dodnes spomínajú. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

TURECKÁ. Tri kilometre z Tureckej  do Starých Hôr, tri kilometre uprostred noci  peši naspäť. V hlbokom snehu, neraz osvetlení iba svitom mesiaca. Navyše medzi kopcami, ktoré sú známe tým, že sa z nich neobyčajne často spúšťajú lavíny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci to bola neraz poriadna námaha, nik z obyvateľov Tureckej, ktorá leží pod masívom majestátnej Krížnej, by si bez toho Vianoce nedokázal predstaviť. Našimi sprievodcami vianočnými tradíciami v Tureckej sa stali Jozefína Janovcová, Margita Čillíková a Oto Janovec.

SkryťVypnúť reklamu

Striga, ktorá mala poriadne zuby

Turecká je známa mnohým ľuďom predovšetkým vychýrenými haluškovými majstrovstvami, ale aj zimným zápolením na sánkach našich predkov – krňačkách. Zima tu bývala s výnimkou posledných rokov poriadna a neraz sa na odlesnenej  Krížnej nazbieralo také množstvo snehu, že obyvatelia  doslova tŕpli pred pádom lavín. Tunajší ľudia mali však vždy v sebe zvláštny humor, inak by v neľahkých horských podmienkach ťažko prežili. Prejavilo sa to v minulosti aj pri stružlikaní lucijného stolčeka. Ten mal byť zhotovený bez jediného klinca, iba tak bola záruka, že človek cez jeho otvor uvidí všetky strigy v dedine. Keď už bol stolček hotový, bolo treba prejsť cez sedem mostov až na krížne cesty.   

A aby ani pritom nechýbal, jednému z mužov kamaráti zatĺkli do stolčeka klince tak, že sa stolček poohýbal. „Tá  striga ale musela mať riadne zuby,“ smiali sa.

SkryťVypnúť reklamu

Pod obrusom nesmel chýbať peniaz

Štedrovečerná večera bola rodinným sviatkom. Aj v Tureckej na sviatočnom stole nesmela chýbať svieca, svätená voda a kríž. A pod obrusom zas nesmel chýbať peniaz, aby rodina netrpela núdzou ani v nasledujúcom roku.

Jedli sa jednoduché jedlá, napríklad dnes taká častá ryba v minulosti na stoloch našich predkov chýbala. Nahrádzala ju hubová omáčka, opekance s makom, či  bryndzou a tiež Ježiškova kaša – polenta.

Matky rodín vždy mysleli aj na zvieratá. Odobrali z večere po kúsku oblátok a opekancov a zaniesli z nich zvieratám do maštale. Z opekancov dokonca vždy ponúkli aj vetríku. To preto, aby im silný vietor v nasledujúcom roku neničil okolité lesy a majetky.

A tak, ako z opekancov ponúkli vetríku, rovnako z nich dali aj ohňu. Aby jednoducho platilo – oheň je dobrú sluha, ale zlý pán.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa človek zahrial nielen duchovnou potravou, počas Vianoc sa v mnohých rodinách zohrievalo hriatô s rascou. To vraj dokázalo nielen zahriať z vnútra, ale malo aj priaznivý vplyv na trávenie.

Aušusnícke zvyky

Pán Oto Janovec sa dodnes pred polnočnou omšou vyoblieka do tradičného aušusníckej  baníckej  uniformy  a ide na svätú omšu na Staré Hory spolu s rodinou. Pravdepodobne je už posledným zástupcom baníckej aušusníckej tradície v Tureckej   a pamätá si prakticky všetky vinše a koledy z minulosti. „Neviete si predstaviť, akým krásnym spôsobom dokáže aušusnícka tradícia oživiť takú slávnostnú chvíľu, ako je oslava Božieho narodenia. Keď namiesto zvonenia zvonov zaklepú banícke kladivká, je to ten najkrajší zvuk, “ hovorí.

Na Starých Horách sa zídu cez omšu nielen baníci v pôvodných starých uniformách, ale j hasiči.  Na tento neobvyklý okamih sa chodia pozerať ľudia zo širokého okolia.

Namiesto vianočky kukučka

Zákusky na sviatočnom stole v minulosti neboli, namiesto nich gazdiné od skorého rána pripravovali kysnuté koláče, záviny, tvarožníky, či podkovice. A ako krajová lahôdka nesmela chýbať kukučka. Bol to koláč z prekladaného cesta, niečo na spôsob vianočky, ktorý mal vraj nezameniteľnú chuť.

Piekol sa však aj chlebík zo sladkého cesta, ktorí zvykli rozdávať vinšujúcim pastierom.

Darčeky bývali spočiatku jednoduché, zväčša vyrobené pre deti. Kolíska, koník, či drevený panáčik a handrová bábika.

Od pomaranča im vykrútilo ústa  

Pani Margita si spomenie aj na moment, keď im maminka po prvý krát v živote priniesla ako veľkú novinku pomaranč. Boli štyri deti, tak kúpila štyri pomaranče. „Boli sme na to zvedaví, tak som si rýchlo dala kúsok do úst. Len ma tak skrútilo. Hneď som ich rozdala súrodencom,“ smeje sa.

Televízory v tom čase neokrádali ľudí o čas, mohli tak spoločne tráviť nádherné chvíle rozhovormi, rozprávkami od starých mám aj nekonečným sánkovaním. A v Tureckej vedia, o čom hovoria. Keď bola dobrá zima a cestári nestihli posypať cestu od Starých Hôr, dalo sa na sánkach zletieť z vrchného konca Tureckej až po Staré Hory.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 119
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 611
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 735
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 364
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 260
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 691
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu