HEĽPA. Je nutné povedať, že hlavne kvôli novým informačným médiám a technológiám sa v tomto čase začali ľudové zvyky pomaly presúvať do histórie. Teraz sa my presunieme do útulných priestorov starej fary, ktorá ožila. Akoby aj nie. Veď okrem divákov je tu viac ako 80 účinkujúcich.
Sú to žiaci základnej školy, mládež, dospelí aj dôchodcovia. Všetci oblečení v historických krojoch sprítomňujú divákom časy nie tak dávno minulé. V starej kuchyni v murovanom sporáku praská oheň. V hrnci na platni vrie voda. Dievčatá oblečené v krojoch varia guľky s lístočkami, na ktorých sú mená chlapcov.
Potom s chichotom lejú olovo cez kľúč a čarujú. A ženy? Tie pečú vianočné oblátky a všetci spievajú príležitostné piesne. Jednu za druhou. Aj v druhej izbe je veselo. Ženy párajú perie a rozprávajú si príhody, zatiaľ čo chlapi strúhajú šindle. A už sa hrnú chlapci za dievčatami. Šantia, tancujú a spievajú tak, ako kedysi. V ďalšej izbe sa usilovne pracuje. Ženy trepú na trlici ľan a potom ho pradú.
Večera pod stromčekom
Kúdele majú uviazané na starých prasliciach a hotové nite navíjajú na vretená. Niektoré vyšívajú na plátno. A toto všetko v sprievode krásnych spevov. Otvárame dvere poslednej izby a stávame sa svedkami štedrej večere. Nad stolom visí vianočný stromček a okolo stola sa zhromaždila celá rodina. Najprv sa všetci spolu pomodlia, potom jedia oblátky s medom, cesnak pre zdravie, krájajú jabĺčka. Večera končí a prichádzajú dievčatá spievať koledy. Na záver zlatý klinec – jeden z najemotívnejších zážitkov celého večera – malí betlehemci.
Program skončil, ale silné dojmy ostávajú, pretože spev a vynikajúca ľudová muzička pod vedením Viktora Tešlára ktorá sprevádzala celý program, mu dodala tú pravú atmosféru adventu aj dávnych heľpianskych Vianoc. Keby ešte padal za oknami sneh, atmosféra by bola dokonalá.
Opakovať,prosím
Celé umelecké pásmo bolo pre záujem divákov opakované štyrikrát a treba skonštatovať, že malo vynikajúcu úroveň. Stará fara a návštevníci v nej dýchali skutočným adventom dávnych čias. To, že sa k ľudovým zvykom vraciame v takejto zaujímavej a netradičnej podobe, je dôležité a potrebné pre zachovanie tohto vzácneho nehmotného kultúrneho dedičstva pre ďalšie generácie. Veď aj tu platí: Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane.
Poďakovanie za realizáciu podujatia Od Lucii do Viliji patrí organizátorom, a to najmä: Obecnému úradu Heľpa, Márii Kemkovej, kuchárkam zo školskej jedálne, ako aj všetkým účinkujúcim. Podujatie takéhoto charakteru by sa malo určite stať v Heľpe tradíciou, aby naše kultúrne dedičstvo nezapadlo prachom.
Autor: MF