Váš nástup do funkcie bol spojený s nepopulárnymi opatreniami. Vo februári ste z organizačných dôvodov znížili počet zamestnancov mestského úradu o 19 ľudí. Ako sa na toto svoje rozhodnutie pozeráte s odstupom času?
– Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, predovšetkým z ľudského hľadiska, ale výsledkom z pohľadu porovnania rozpočtov z rokov 2015 a 2016 je úspora približne 100 tisíc eur. V júli 2015 ukončilo činnosť mestské kultúrne stredisko a mestský športový klub, k úradu sme pričlenili pracovníkov Turisticko-informačnej kancelárie, redakcie MY Horehronia a troch zamestnancov, ktorí prešli pod odbor športu a kultúry. Po týchto zmenách sme zaznamenali šetrenie v mzdovej a odvodovej oblasti vo výške 155 tisíc eur. Samotné zrušenie MsKS a MŠK prinieslo úsporu v technických službách približne 99 tisíc eur.
Takže to všetko bolo len kvôli peniazom?
– Určite nie. Prínos nového vedenia mestského úradu, ako aj technických služieb je evidentný a myslím, že túto skutočnosť postrehli aj obyvatelia Brezna. Došlo k výraznému oživeniu kolektívov a služby, ktoré mesto poskytuje, sú takisto oveľa pružnejšie a na kvalitatívne vyššej úrovni. Stavebný úrad sa zameral na riešenie nelegálnych stavieb najmä na uliciach Stromová, Vrbová, Predné Halny a Kiepka, vykonáva sa pasportizácia drevín verejnej zelene so zameraním na zhodnotenie drevín, pričom výsledok je premietnutý do činnosti správcu zelene a do projektu Obnova verejnej zelene mesta Brezno. Budujeme nové odstavné plochy, chodníky, oddychové zóny, takže nie je všetko len o peniazoch. Ako aktuálny príklad stačí spomenúť expresnú realizáciu chodníka na ŠLN. Ľudia to hodnotia naozaj pozitívne.
Pod vaším vedením sa mesto pustilo do realizácie hneď niekoľkých veľkých investičných akcií...
– V priebehu roka ich bolo naozaj dosť. Začali sme s výstavbou obchvatu mesta a rokujeme so Slovenskou správou ciest o príprave druhej etapy, na základe našej žiadosti sme v marci tohto roka získali 600 tisíc eur na výstavbu mosta v Bujakove, dokončili sme projekt Splašková kanalizácia, vodovod – ulice Poľná, Potočná, Hlboká, Cesta osloboditeľov, IBV Rovne, zrekonštruovali sme objekt ZŠ s MŠ K. Rapoša, Pionierska 4 v Brezne, realizujeme projekt Stavebné úpravy synagóga Brezno a podarilo sa nám tiež zdigitalizovať mestské kino. Drvivú väčšinu financií na tieto projekty sme pritom získali z externých zdrojov a nenávratných finančných prostriedkov. Úspešní sme boli aj pri podaní žiadosti o dotáciu na rekonštrukciu verejného osvetlenia. Okrem toho sme zabezpečili osvetlenie zvonice a pripravujeme projekt na jej komplexnú rekonštrukciu ako vyhliadkovej veže. Rovnako by sme sa chceli pustiť do nevyhnutných opráv objektov materských škôl a rekonštrukcie bývalej telocvične pri plavárni, ktorú sme po rokovaniach s BBSK získali späť do majetku mesta. Navyše sme založili neziskovú organizáciu Brezno pre občanov, ktorej cieľom je zvýšenie možnosti čerpať dotácie a granty, rozvoj cestovného ruchu ako aj rozšírenie sociálnych služieb.
Napreduje mesto aj v tejto oblasti?
– Sociálna starostlivosť v Brezne bola a je na veľmi dobrej úrovni. Rozšírili sme počet klientov, ktorým poskytujeme opatrovateľskú službu, stúpol počet klientov, ktorým zabezpečujeme dovoz obedov, zefektívnil sa systém vyplácania dávok prostredníctvom osobitného príjemcu a dokonca sa nám darí udržať terénnych sociálnych pracovníkov a to aj napriek tomu, že národný projekt už skončil a aktuálne čakáme na novú výzvu. Okrem toho sme zaviedli príspevok pri narodení dieťaťa občanom mesta, zriadili sme počítačovú učebňu pre denné centrum Prameň a Brezno navyše získalo Čestné uznanie Slovensko bez bariér, takže si myslím, že aj v tejto oblasti sme toho za krátky čas stihli urobiť naozaj dosť.
A čo bezpečnosť? Myslí sa dostatočne aj na ňu?
– Bezpečnosť je jednou z našich priorít. Zvýšili sme počet peších hliadok mestskej polície a pripravili sme tiež štúdiu na realizáciu špičkového kamerového systému. Monitorovanie problémových lokalít ako Drakšiar, Predné Halny, Mládežnícka či Vrbová ulica by snahe zvýšiť bezpečnosť občanov najmä vo vytypovaných lokalitách podľa mňa len pomohli.
Spomínali ste racionalizačné opatrenia a ukončenie činnosti dvoch významných mestských príspevkových organizácií. Neutrpel tým šport a kultúra v Brezne?
– Práve naopak. Tradičné podujatia zostali a budeme ich podporovať aj naďalej. Kultúrne leto sme ale poňali trochu inak, ako po iné roky a myslím, že s celkom pozitívnou odozvou či už zo strany návštevníkov podujatí, ale aj majiteľov prevádzok na námestí. V mestskom parku nechýbalo letné kino a každú nedeľu ani divadielko pre najmenších. S pozitívnym ohlasom sa stretol aj vynovený formát Dní mesta, kde sme ako spolutvorcov programu zapojili aj širokú verejnosť a bude to tak aj pri ďalších ročníkoch. Úspech tiež zaznamenala nedávna premiéra rozprávky na ľade v Aréne Brezno. Čo ma však obzvlášť teší, po viac ako desiatich rokoch budeme mať na Silvestra program na námestí...
A čo šport? Nie je na ústupe?
– Určite nie. Okrem toho, že sme tento rok zorganizovali turnaj v malom futbale o pohár primátora mesta, začali sme aj aktivity na obnovenie činnosti futbalu a založenie futbalového klubu FK Brezno. Podporu od mesta však dlhodobo dostávajú aj ostatné športové odvetvia a je mojím záujmom, aby bola naďalej zachovaná.
Počas svojho relatívne krátkeho pôsobenia v úrade ste zaviedli množstvo noviniek predovšetkým v oblasti informovania obyvateľov a komunikácie s nimi...
– Áno, je to tak. Vytvorili sme facebookovú stránku Brezna, aby sme mohli aktuálne informovať o aktivitách mesta a začali sme vydávať aj mestské noviny Brezňan so zámerom, aby sa všetky informácie o činnosti mesta a mestského úradu dostali priamo do všetkých breznianskych domácností. Veľmi dobré odozvy zaznamenalo aj zavedenie Dňa otvorených dverí u primátora, kedy sa so mnou môžu občania mesta neformálne stretnúť a porozprávať o svojich problémoch súvisiacich so samosprávou. Pokiaľ je to v mojich silách, snažím sa im promptne pomôcť. Podobný cieľ sme sledovali spustením aplikácie City Monitor, ktorej prvoradou úlohou je zbierať podnety, návrhy a nápady od obyvateľov a zároveň ich rýchlo riešiť. Kvalitná komunikácia a pružná spätná väzba je jednoducho povinnosť mesta voči svojim obyvateľom.
Brezňanom sa chcete odvďačiť aj trochu inak. Od budúceho roka pre nich pripravujete zľavovú kartu. Čo je jej cieľom?
– Zľavová karta Brezňan má zvýhodniť pri nákupoch a využívaní služieb občanov s trvalým pobytom na území mesta a podporiť miestnych podnikateľov. Prvé rokovania s nimi už prebehli začiatkom decembra, takže verím, že projekt je na dobrej ceste.
Keď sa na to všetko spätne pozriete, aký bol rok 2015 pre Tomáša Abela?
– Náročný, ale súdiac podľa reakcií mnohých obyvateľov Brezna, myslím si, že tvorivý a stál za to.