BANSKÁ BYSTRICA. Je to už neuveriteľných 35 rokov, čo pri bývalom Dome kultúry vznikol detský folklórny súbor Prvosienka. Tento veľký deň si jeho súčasní a bývalí členovia pripomenú uprostred vianočných sviatkov – 27. decembra o 16.00 vystúpením a zábavou v sále Gymnázia Andreja Sládkoviča.
Umelecká vedúca súboru a choreografka Iveta Bariaková hovorí, že sviatočný termín si ako deň osláv nezvolili náhodne. Tak ako sa deti, roztrúsené po svete, vracajú na Vianoce k rodinám, tak bol pre mnohé deti druhou rodinou folklórny súbor. A rovnako radi sa vrátia do najkrajších rokov detstva, hoci z väčšiny z nich sú dnes už dospelí ľudia. „Pred časom som sa stretla s jedným chlapcom, ktorí u nás tancoval. Okrem iných tém prišla reč aj na vek a ja som naozaj ostala zaskočená, keď mi povedal, že už oslavoval štyridsiatku,“ hovorí Iveta Bariaková.
Počas hlavného programu, v ktorom bude dominovať vianočná tematika a zvyky, by malo vystúpiť okolo 70 detí.
„Chceme dať príležitosť všetkým deťom, nielen tým, ktoré sú technicky vyspelé. Pre všetky naše deti je dôležité, aby sa zúčastňovali takýchto aktivít v čo najširšom meradle,“ dodala.
Súbor vedie už tridsať rokov, a ako sama potvrdila, doteraz nikdy nespočítali, koľko detí sa v ňom za tých dlhých 35 rokov vystriedalo. Podľa nej je však dôležité vštepiť do detí nielen technickú stránku tanca, spevu a hudby, ale predovšetkým ich naučiť rešpektovať sa navzájom a dokázať, že im ide o spoločnú vec.
Vianočné zvyky patri k najkrajším
V záverečnom vianočnom pásme, ktoré usilovne nacvičovali už niekoľko týždňov predtým predstavia aj časť betlehemskej hry, vinšov a kolied z Horehronia, ale aj ďalších regiónov Slovenska. „Aby to malo naozaj vianočnú náladu, zaradili sme do tohto pásma aj tradičné nástroje – napríklad zvonkohru, či zvončeky.
Z histórie súboru
Detský folklórny súbor Prvosienka založili v roku 1980 pri Dome kultúry ROH v Banskej Bystrici a vedenia sa v tom čase ujali manželia Gagovci.
Od jari 1986 sa stala umeleckou vedúcou súboru Iveta Bariaková, ktorá je zároveň aj choreografkou súboru už 30 rokov. Od nasledujúceho roka sa ďalšou umeleckou vedúcou stala Helena Homolková . Zakladateľom detskej cimbalovej hudby bol Ladislav Dráfi, od septembra 1990 až do roku 2010 bol vedúcim ľudovej muziky Július Zachar. Od roku 2012 vedie Ľudovú hudbu Eva Stráňavská.
Súbor si vzal v roku 2008 pod ochranné krídla Alexander Daško a tak ho zastrešuje Ľudová umelecká škola LAVUTA. Tento krok pomohol prekonať existenčné problémy súboru po predaji Domu kultúry.
Členovia súboru sa zúčastnili viacerých medzinárodných folklórnych festivalov a navštívili so svojimi vystúpeniami mnohé krajiny.
K najvýraznejším úspechom patril festival vo francúzskom Montreali , kde získali hlavnú cenu . Na domácej pôde to bolo zas získanie Strieborného pásma za choreografiu s tancom Na šustra na Myjave.
Prvosienka sa stala v minulom roku aj celkovým víťazom súťaže O ponickú fujarku.



