BANSKÁ BYSTRICA . Renesančný kaštieľ Radvanských, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa dočká opravy. Objekt zo 16. storočia sa nachádza v terajšej mestskej časti Banskej Bystrice v Radvani. Napriek tomu, že je považovaný za architektonický klenot krajského mesta, roky chátral. Kaštieľ získala od mesta do dlhodobého prenájmu Akadémia umení v Banskej Bystrici. Tej sa podarilo získať miliónový grant z ministerstva školstva na jeho rekonštrukciu. Na jar by sa mali začať práce na novom prestrešení objektu.
S akadémiou umení úzko spolupracuje banskobystrický magistrát. Na prípravu projektu rekonštrukcie získal dotáciu 10 000 eur zo štátneho rozpočtu v rámci programu Obnovme si svoj dom. „Mesto významne participuje na celom projekte. Podieľali sme sa na príprave archeologických, dendrologických a statických posudkov. Boli sme mediátorom s Krajským pamiatkovým úradom. Bol to zdĺhavý proces, ale som rád, že už na jar sa začnú práce na strešných partiách kaštieľa,“ vysvetlil primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.
Rôznorodé využitie
Akadémia umení chce zrekonštruované priestory využívať nielen na výučbu svojich študentov, ale celý objekt, aj s priľahlým parkom, by mal byť prístupný širokej verejnosti. Dôkazom toho je nedávne podpísanie memoranda o spolupráci s rodinou Anderle. „Otvára sa nám priestor na spoluprácu medzi Akadémiou umení a rodinou Anderle.
Verím, že spoločnými silami sa nám podarí vytvoriť podmienky a urobiť všetko preto, aby sme zachovali jeden z pilierov kultúrneho dedičstva nášho mesta. Cieľom memoranda je udržiavať tradíciu bábkarskej kultúry stále živú. Som presvedčený, že po zrekonštruovaní priestorov kaštieľa Radvanských sa nám to podarí. Vytvoríme stálu expozíciu bábok, ktoré neodmysliteľne patria k Radvani a Banskej Bystrici,“ povedal Nosko.
Pocta Anderlemu
Akadémia umení má s mestom, ako vlastníkom kaštieľa Radvanských, uzavretú nájomnú zmluvu. „Našou ambíciou je, aby sa z tohto chátrajúceho objektu vytvorilo produkčné centrum, ktoré by slúžilo Akadémii umení, prezentácii jej aktivít, ale aj širokej verejnosti. Veľmi ma oslovila ponuka a myšlienka umiestniť v týchto priestoroch zbierku rodiny Anderle. Je to symbol Banskej Bystrice. Verím, že sa tu nebude nachádzať len expozícia bábok, ale že sa nájde aj nejaký šikovný divadelník, ktorý oživí toto pôvabné divadlo,“ uviedol rektor Akadémie umení Matúš Oľha.
Anton Anderle, radvanský rodák, činný bábkoherec, zberateľ a reštaurátor rozličných druhov marionet, opôn a rekvizít bol osobnosťou európskeho formátu. Zanechal po sebe úctyhodnú zbierku kráľov, princezien, čertov, ježibáb, zlatovlások i obľúbených Gašparkov. „Chcela by som sa poďakovať pánovi primátorovi a pánovi rektorovi, že sa snažia o takúto reprezentáciu divadla rodiny Anderle. Som rada, že sa darí pomaly realizovať to, čo si môj manžel prial celé roky. Nie je to len zbierka marionet, ale aj zbierka rozhovorov, nahrávok a všetkého, čo patrí k bábkovému divadlu. Viem, že sa snažil celé roky, aby sa to zverejnilo a zachovalo práve v Banskej Bystrici. Chcel, aby mali obyvatelia mesta prístup k tým krásnym veciam, preto som naozaj rada, že sa to darí pomaly realizovať,“ povedala Zlatica Anderle, manželka majstra bábkara.