BRATISLAVA. Dnes večer sa začala slovenská plesová sezóna. Otvára ju v rámci dlhoročnej tradície bratislavský Ples v opere. Už 16. ročník tohto prestížneho a dobročinného podujatia v historickej budove Slovenského národného divadla otvoril o 20. hodine slávnostným úderom na gong 59-ročný anglický spevák a skladateľ Paul Young.
Druhýkrát v histórii tohto podujatia sa tejto pocty dostalo mužovi, pred rokom to bol jeho kolega a priateľ, anglický spevák Rick Astley. A 14 ročníkov pred ním to boli vždy iba dámy umeleckého sveta. Jednu vec však organizátori nezmenili, už po 16. raz bude plesových hostí sprevádzať dáma, známa moderátorka Vera Wisterová.
Režisérkou Plesu v opere je rovnako ako minulý rok česká choreografka Jana Burkiewicz, hudobným dramaturgom skladateľ, producent a hudobník Oskar Rózsa. Okrem hviezd plesu Paula Younga v programe vystúpia aj Janko Lehotský, Oskar Rózsa, Eugen Vizváry, František Griglák a Martin Valihora, ktorí oživia hudbu legendárnej hudobnej skupiny Modus, Katka Knechtová, Jana Kirschner, Peter Lipa, Dan Bárta, Ondřej Brzobohatý, orchester Cigánski diabli a ďalší umelci.
Čestný plesový výbor je tohto roku zostavený opäť zo známych osobností, sú nimi herečka Emília Vášáryová, ambasádorka dobročinného poslania Plesu v opere, Eva Blahová, profesorka operného spevu, herec Martin Huba, generálny riaditeľ SND Marián Chudovský, Pavol Lančarič, generálny riaditeľ Orange Slovensko, Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky, Jaromír Pastorek, splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie, a Ľubica Vargicová, sopranistka Opery SND.
Centrum včasnej intervencie vznikne aj v Banskej Bystrici
Výťažok zo 16. dobročinného Plesu v opere poputuje Nadácii SOCIA na zriadenie a prevádzku štvrtého Centra včasnej intervencie (CVI) na Slovensku, ktoré má pribudnúť v Banskej Bystrici.
Ide o veľkú spádovú oblasť, v ktorej akútne chýba pomoc zariadenia včasnej intervencie. Primárnym cieľom CVI je poskytovať odborné služby a pomoc rodinám s deťmi (do sedem rokov), ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený.
Bezplatne ponúka sprevádzanie a poradenské služby sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa či logopéda. Na Slovensku fungujú tri centrá v Bratislave, Žiline a Prešove, pričom všetky vznikli v roku 2015.









