BANSKÁ BYSTRICA. V priebehu niekoľkých dní – od 4. do 7. januára ochorelo na oddelení dlhodobo chorých II. Internej kliniky SZU Rooseveltovej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici 15 osôb, u ktorých sa objavilo hnačkové ochorenie. Podľa informácie hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Márie Tolnayovej išlo v ôsmich prípadoch o pacientov a v siedmich o pracovníkov oddelenia.
„U piatich chorých bol dokázaný Norwalk vírus, ostatné prípady vykážeme z epidemiologickej súvislosti. U troch pacientov sa jednalo o kombinovanú infekciu spôsobenú aj Clostridium difficile. Na oddelení boli nariadené mimoriadne protiepidemické opatrenia - zákaz návštev, dočasné prerušenie prijímania nových pacientov na hospitalizáciu, osobitné režimové opatrenia ako mimoriadna dezinfekcia, manipulácia s odpadom, či zvýšená osobná hygiena. V epidemiologickom šetrení pokračujeme“, konštatovala Monika Musilová z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.
Vírus Norwalk sa vyskytuje na celom svete a je zodpovedný za väčšinu hnačkovitých ochorení nespôsobených baktériami. Obzvlášť ohrození sú obyvatelia ako aj personál spoločenských zariadení. Vírusy sa vylučujú stolicou a prenášajú sa fekálno-orálnou cestou.
Chorobné symptómy sa vytvárajú v priebehu niekoľkých hodín až dní a v prvom rade pozostávajú z náhle sa objavujúcej hnačky a zvracania, ktoré môžu viesť k značným stratácm tekutín. Ochorenie prebieha väčšinou krátko a prudko a po 2-3 dňoch opäť odznieva. Terapia pozostáva z nahradenia straty tekutín. Dodržaním hygienických opatrení možno prenosu pôvodcu zabrániť.
Autor: ETA