BANSKÁ BYSTRICA. Meteorológovia ohlasujú tuhé mrazy a my si chystáme teplejšie oblečenie. Málokto ale vie, že práve v takýchto podmienkach sa najlepšie darí vši detskej (Pedikulus capitis). Tento parazit človeka obťažuje počas celého roka, najlepšie sa im však darí keď sa začínajú nosiť čiapky či šály.
Voš detská sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, najviac však v mladšom a detskom veku. Je schopná parazitovať iba na človeku. Spôsobuje svojmu hostiteľovi nepríjemné svrbenie, ktoré ho núti ku škrabaniu. Svrbenie je zapríčinené cicaním krvi na pokožke hlavy. „Ide o prenosné parazitárne ochorenie s názvom pedikulóza, ktorá síce postihuje ľudí všetkých vekových skupín, ale najohrozenejšie sú deti od dvoch do dvanástich rokov. Najčastejšie ide o osoby s nižšou úrovňou hygienických návykov, ktorí šíria výskyt vší do svojho okolia, a tak môžu byť napadnutí aj ľudia prísne dodržiavajúci osobnú hygienu. Na základe terénnej praxe môžem konštatovať, že aj v dnešných životných podmienkach a na základe zdravotno-výchovných aktivít výskyt pedikulózy stále existuje, a preto je stále aktuálne prísne dodržiavanie preventívnych opatrení na predchádzanie jej vzniku a šírenia,“ konštatuje vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica MUDr. Katarína Slotová.
Výskyt sa nahlasuje
Školy, rodičia ani lekári nemajú povinnosť nahlasovať jej výskyt príslušnému RÚVZ, keďže nie je uvedená v zozname povinne hlásených prenosných ochorení. Povinnosti kolektívnych zariadení pre deti a mládež, napr. materskej školy a základnej školy z dôvodu ochrany zdravia detí v prípade výskytu akútnych prenosných ochorení, medzi ktoré patrí aj pedikulóza, ustanovuje zákon č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Povinnosťou prevádzkovateľov kolektívnych zariadení pre deti a mládež podľa tohto zákona je vypracovať prevádzkový poriadok, ktorý obsahuje aj postup plnenia povinnosti v prípade výskytu pedikulózy v školskom zariadení a ktorý schvaľuje príslušný RÚVZ. Čo sa týka preventívnych opatrení v súvislosti s nežiaducim výskytom a prenosom vší je žiaduce stále si ich opakovať. Prevádzkovateľ školského zariadenia je povinný zabezpečiť informovanosť všetkých rodičov o výskyte vší a o nutnosti vykonania opatrení – dezinsekcie dezinsekčným prostriedkom u všetkých členov kolektívu v zariadení bez ohľadu na to, či sa výskyt vši hlavovej u dieťaťa vyskytol, alebo nie.
Ako si s nimi poradiť
Rovnakú povinnosť má rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa informovať školské zariadenie o výskyte vší u dieťaťa. „Dezinsekciu je potrebné vykonať v rovnakom čase v celom kolektíve, v ktorom bol výskyt vší zistený, čo znamená aj u členov rodiny a u všetkých detí v školskej triede. Ak sa dezinsekcia nevykoná v rovnakom čase v celom kolektíve, vrátane zdravých členov rodiny a kolektívu triedy, potom je neúčinná a dochádza k ďalšiemu šíreniu vši hlavovej“, zdôrazňuje MUDr. Slotová. Dodala, že súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu v danom ohnisku nákazy vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefách na vlasy, hračkách, na bielizni a na ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku. Doporučený postup je vyprať osobnú a posteľnú bielizeň pri vysokých teplotách, resp. vyvariť a vystaviť slnečnému žiareniu a následne vyžehliť.
Napríklad aj žinenky používané v škole je nutné postriekať prípravkom na lezúci hmyz, miestnosti dôkladne vyvetrať a minimálne 3-4 dni nepoužívať . Prípravkom na lezúci hmyz treba ošetriť aj predmety, ktoré prichádzajú do priameho styku s vlasmi a pravidelne ich čistiť detergentnými prostriedkami. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny ( uterák, hrebeň), čiapky, šatky a musí sa zabrániť ich vzájomnému používaniu.
Spolupráca rodiny a školy
Vzhľadom na pretrvávajúci výskyt vši detskej v detských kolektívnych zariadeniach je potrebné zdôrazniť potrebu spolupráce školského zariadenia s rodičmi, resp. zákonnými zástupcami detí, vzájomne sa informovať o výskyte tohto parazitárneho ochorenia a plniť všetky určené epidemiologické opatrenia na zabránenie jeho ďalšieho prenosu. Odstránenie vší v kolektíve vyžaduje trvalý a zodpovedný prístup všetkých rodičov a školského zariadenia. V dnešnej dobe nie je hanbou dostať vši, hanbou je zostať v stave zavšivavenia a ignorovať určené opatrenia.
Pri pretrvávajúcom, alebo opakovanom výskyte vši hlavovej v predškolských majú ich zamestnanci možnosť kontrolovať jej výskyt u dieťaťa v rámci ranného filtra pri príchode dieťaťa do zariadenia. „V základných školách má učiteľ pri podozrivom správaní sa dieťaťa (napr. sa často škrabe) povinnosť izolovať ho od ostatných členov kolektívu- tak ako pri výskyte ostatných prenosných ochorení, ihneď informovať rodičov a prijať dieťa späť do školy len na základe potvrdenia lekára, že toto parazitárne ochorenie sa u dieťaťa už nevyskytuje“ zdôrazňuje MUDr. Slotová.
Voš detská žije vo vlasatej časti hlavy, predovšetkým za ušami, na zátylku, ale aj v obočí, fúzoch či v brade. Voš sa živí prúdiacou krvou, za prirodzených podmienok prijíma potravu každé dve - tri hodiny. Samičky, ktoré žijú približne tri týždne, za život nakladú aj 140 vajíčok. Ku koreňom vlasov ich prichytia pevným, takmer nerozpustným tmelom. Keďže voš detská parazituje len na ľuďoch, zdrojom nákazy je zavšivený človek.
Autor: Mária Tolnayová