BANSKÁ BYSTRICA. Išlo o druhú časť týchto majstrovstiev. Po prvej časti, ktorá prebehla v Nitre / víťazom kategórie Barista bol Martin Karabiňoš z Banskej Bystrice, kategórie Coffee In Good Spirit Martin Hudák, ktorý pracuje v Londýne v piatom najlepšom bare na svete pod ďaľším Slovákom, ktorý je tam head bartender a kategória Cup Tasters patrila Lukášovi Soľaničovi z Popradu/, sa teda majstrovstvá premiestnili do Banskej Bystrice, kde sa v ostatných dvoch kategóriach, Latte Art a Brewers Cup, súťažilo o titul majstra Slovenska a letenku na Majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú pod záštitou rovnakej organizácie SCAE, na Slovensku jej dcérska organizácia SCAE SLOVAKIA, ktorá majstrovstvá organizovala.
O titul sa “pobilo” 15 baristov z celej republiky. Kategória Latte Art, teda kreslenie obrazcov do espressa, patrila len 20 ročnému baristovi z Prešova Patrikovi Vargovi, ktorý tak zabojuje na majstrovstvách sveta na prelome marca a apríla v Šanghaji. Druhý skončil Martin Karabiňoš v súčasnosti pôsobiaci v Banskej Bystrici a tretia skončila minuloročná majsterka Lucia Ondrušková z Piešťan.
V kategórií Brewers Cup, ktorá sa na Slovensku konala po prvý krát a ktorej hlavným garantom bol Majster Sveta Baristov z roku 2009 a jedna z najuznávanejších osobností kávového sveta Gwilym Davies (bol na Slovensku prvý krát a žije v Prahe), vyhrala minuloročná majsterka kategórie Barista Veronika Gálová Veselá žijúca a pracujúca v Českej republike. Druhý skončil Lukáš Soľanič, momentálne pôsobiaci pod Tatrami v Poprade a tretí Ondrej Petrus, ktorý aktuálne pracuje v Prahe.
Okrem súťaže mali súťažiaci možnosť komunikovať priamo s pražiarmi či inými kávovými profesionálmi. Svojou prítomnosťou potešila aj šéfka národných kapitol SCAE Jackie Malone. Medzi rozhodcami boli tiež veľmi skúsení odborníci, no aj mladí ľudia z Poľska, či Bukurešte. SCAE SLOVAKIA začala aj s tréningom rozhodcov na Slovensku, a tak na celú súťaž dohliadali aj 3 tieňoví rozhodcovia zo Slovenska.
Samotná súťaž mala svetovú úroveň nielen kvôli rozhodcom, ale aj vďaka sponzorom. Prevažná väčšina sponzorov v SR sponzoruje aj svetový šampionát, a tak mali súťažiaci jedinečnú možnosť súťažiť s technológiami, ktoré ich čakajú aj na majstrovstvách sveta.




Autor: TS