BREZNO. Z troch základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta vstúpila do ostrého štrajku učiteľov jedna.
Pionierska 4 zostala celý týždeň zatvorená
Keďže celý učiteľský zbor ZŠ s MŠ Karola Rapoša v Brezne sa zapojil do protestu, ktorý zorganizovala Iniciatíva slovenských učiteľov, od 25. januára zostali brány tejto breznianskej školy na radosť detí a smútok rodičov zatvorené. Podľa slov jej riaditeľky Danky Katonovej sa tak pripojili nielen k požiadavke zvýšenia platov, ale hlavne k požiadavke zvýšenia rozpočtu pre školstvo.
„Školy sú dlhodobo finančne poddimenzované, nemáme peniaze na rozvoj, na opravy. Školy, ak chcú niečo získať, musia vyhľadávať projektové výzvy, zapájať sa do grantov, realizovať často veľmi administratívne náročné projekty, aby sa dostali k najmodernejšej technike a vzdelávaniu zameranému na prácu s modernými technológiami. Roky sa nedávajú do škôl peniaze na opravy, mnohé školy doslova chátrajú a rozpadávajú sa – donedávna aj naša budova základnej školy a stále budovy našich materských škôl.“
Iné východisko nevidia
Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila štrajkovú pohotovosť a štrajk po tom, čo vláda a neskôr parlament schválili tohtoročný objem financií pre školstvo v štátnom rozpočte. „Štrajkom nechceme ublížiť rodičom, ani deťom či žiakom našej školy. Naopak. Naše srdce patrí deťom a chceme aj pre ne dosiahnuť to, čo im ku vzdelávaniu pre život v treťom tisícročí patrí: spokojný a vzdelaný učiteľ bez existenčných problémov, moderné didaktické prostriedky, príjemné a bezpečné prostredie v škole,“ tvrdí Danka Katonová. Podľa nej by v prípade splnenia týchto podmienok už rodičia nemuseli z príspevkov či 2 % dane kupovať do školy tabule, prispievať na skrinky, perinky či vybavenie sociálnych zariadení v základnej alebo materskej škole.
„Školy by pre žiakov mali dostať aj potrebný počet učebníc a pracovných zošitov a nie žiadať od rodičov, aby na tieto základné pomôcky doplácali. Ak sa štát nepostará o výchovu a vzdelávanie mladej generácie, ak im neposkytne všetko, čo im patrí a dá len to, čo ostane, potom sa nám to všetkým v budúcnosti viacnásobne negatívne vráti.“
Zamestnanci z Pionierskej 4 nielenže vstúpili do štrajkovej pohotovosti a ostrého štrajku, ale v posledný januárový piatok sa zúčastnili aj na protestnom zhromaždení, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici. Zvyšné dve breznianske základné školy sa do protestu nezapojili. „Na spoločnom stretnutí sa väčšina pedagógov rozhodla, že štrajkovať nebude,“ uviedol riaditeľ ZŠ s MŠ Pionierska 2 Vladimír Kubín. Jedným z dôvodov bol aj fakt, že vo výzve, ktorú Slovenská komora učiteľov adresovala vláde, sa nehovorí o nepedagogických zamestnancoch, bez ktorých by chod škôl nebol možný. Riaditeľ ZŠ s MŠ na Mazorníkove Peter Macko sa k tejto téme vyjadrovať nechcel.
Rodičia štrajk podporujú, no komplikuje im život
Názory na požiadavky učiteľov a zatvorené školy sa rôznia. Zamestnaná matka šiestaka z Brezna napríklad uznáva, že učitelia sú dosť vyťažení. „V školstve sa zavádza jedna reforma za druhou bez toho, aby sa počkalo na dopad tej predchádzajúcej. Ide to do peňazí a deti už tiež nie sú také ako kedysi. Záleží im len na materiálnych veciach, sú drzé a učiteľom niet čo závidieť. Namiesto výchovy pripravujú vlastné učebné materiály, lebo osnovy sa chaoticky menia s každým novým ministrom. Aj keď som o štrajku vedela, nemohla som si vziať dovolenku a manžel tiež nie. Syna sme presúvali k starým rodičom aj k známym, ako sa komu dalo. Neviem, ako dlho sa to dá plátať.“
Brezniansky živnostník a otec troch detí v štrajku nevidí zmysel, keďže sa doň zapojilo málo učiteľov. „Celý týždeň som sa venoval deťom a popri tom som vybavoval zákazníkov. Nedá sa robiť oboje naplno. Učiteľov podporujem, na druhej strane dúfam, že štrajk nebude trvať dlho. Treba ukázať vláde, že nie je všetko také ideálne, ako nám to predkladá.“
Zamestnaná matka deviataka a gymnazistu z Brezna takisto vyjadrila podporu demonštrujúcim učiteľom: „Každý má právo štrajkovať, keď nemá iné východisko, ako vyjadriť, že niečo nefunguje. Vo Francúzsku alebo v Nemecku sa nad tým nikto nepozastavuje. Ja som dlho verila, že k zavretiu škôl nedôjde. Nebudem klamať, dosť mi to skomplikovalo život. Týždeň – dva doma, deti to berú ako prázdniny, lenže učivo budú musieť dobrať a bojím sa, že ho prejdú povrchne. Na deviatakov čaká monitor, prijímacie skúšky a čas sa kráti. Myslím, že potrestaní budú hlavne učitelia, deti, rodičia, ale politikov sa to vôbec nedotkne, voľby sú pre nich určite dôležitejšou témou.“