BANSKÁ BYSTRICA. Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si dnes pripomenulo Múzeum SNP v Banskej Bystrici takmer dvojhodinovým spomienkovým podujatím. Kinosála múzea sa zaplnila prevažne mladými ľuďmi, stredoškolákmi aj zo štrajkujúcich škôl.
Ako pripomenul generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, 27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný, ale hlavne likvidačný tábor Auschwitz-Birkenau a svetová verejnosť sa dozvedela, aké zverstvá páchali nacisti v týchto táboroch.
"Je našou povinnosťou si to pripomínať a pripomínať to najmä mladým ľuďom, aby sa na to nezabudlo a už nikdy neopakovalo," uviedol Mičev.
Preto na podujatie zavolali študentov z viacerých škôl, ktorí si aj cez svedectvá ešte žijúcich ľudí, ktorí zažili transporty do koncentračných táborov, vypočuli, čo sa vtedy dialo. Dozvedeli sa napríklad i to, že nemecký nacistický lekár Josef Mengele, ktorého prezývali Anjel smrti, sa nikdy nepostavil pred súd, lebo ušiel. Za morbídne, sadistické a nehumánne pokusy, ktoré vykonával na ľuďoch, nebol nikdy potrestaný.
Ako tiež Mičev dodal, ľudská pamäť je zvláštna, potláča to zlé a pamätá si len to dobré. "Je mnoho ľudí, ktorí hovoria, že za Slovenského štátu sa ľudia nemali až tak zle. No ale čo tých 70.000 transportovaných? Tí sa tak dobre určite nemali," poznamenal.
"A poviem celkom otvorene, lebo je to aj zámer. Je tu kopa prvovoličov, ktorí by si mali naozaj rozmyslieť, koho volia, aby tu nedochádzalo k nezmyslom, aby sme nepodliehali tomu, že nejaký vodca nám tu povie, čo máme robiť, lebo väčšinou to dopadne veľmi zle," zdôraznil pre médiá Mičev.
Od marca do októbra 1942 vypravili z vtedajšieho územia Slovenska 57 transportov, do táborov odviezli takmer 58.000 ľudí. V období okupácie Slovenska nacistickým Nemeckom, od septembra 1944 do apríla 1945, skončilo v táboroch 12.000 až 14.000 ľudí.
Spomienkové podujatie pripravilo Múzeum SNP v spolupráci s Kresťanským spoločenstvom Žiar a Medzinárodným kresťanským veľvyslanectvom Jeruzalem. Židovské piesne a modlitby zaspievala Jana Orlická.