BANSKÁ BYSTRICA. Zatiaľ čo v dolinách silno pršalo a napríklad Hron sa v priebehu včerajška nebezpečne dvíhal, horské oblasti nášho regiónu zasiahlo intenzívne sneženie. Ťažký a mokrý sneh polámal stromy a napríklad horské priechody Donovaly a Šturec museli kvôli popadaným stromom dočasne uzavrieť.

Hovorkyňa akciovej spoločnosti Stredoslovenská energetika-Distribúcia Jana Bolibruchová informovala, že počas včerajšej noci a dneška zaznamenali mierne zvýšenú poruchovosť. „Silný vietor, dážď a sneženie spôsobili prerušenie dodávky elektrickej energie, kedy došlo k pádu niekoľkých podperných bodov. V dnešných ranných hodinách bola na území pôsobnosti našej spoločnosti prerušená dodávka elektrickej energie pre 7 100 odberných miest,“ dodala s tým, že k najviac zasiahnutým oblastiam patrili niektoré lokality okresov Banská Bystrica, Zvolen, Turčianske Teplice, či Martin. V okrese Banská Bystrica to bola predovšetkým lokalita Harmanca.

„Do terénu sme vyslali pracovníkov. Tí musia trasy s veľmi problematickou dostupnosťou fyzicky prejsť a nájsť poškodené vedenia. Vyvíjame však maximálne úsilie, aby sme skrátili dobu výpadkov,“ dodala.
Verejné osvetlenie včera večer vypadlo napríklad aj v Tureckej, či Kordíkoch. „Bol to veľmi ťažký a mokrý sneh. V priebehu pár hodín ho napadlo okolo štvrť metra,“ vysvetľuje starosta Tureckej Ivan Janovec príčinu výpadku verejného osvetlenia v obci.


Hasiči v kraji zasahovali viac ako 40-krát
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Banskobystrickom kraji zasahovali v priebehu včerajška a dnešnej noci v súvislosti s poveternostnými vplyvmi približne 42 krát.
Ako upresnil krajský hovorca HaZZ zboru Erik Piater, išlo hlavne o odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest a miestnych komunikácií, odčerpávanie vody z priestorov rodinných domov a zabezpečenie plynulosti cestnej premávky.





Mestské lesy väčšie škody nepredpokladajú
Hoci vo viacerých oblastiach Slovenska evidujú lesníci kvôli ťažkému a mokrému snehu aj poškodenie lesných porastov, Mestským lesom Banská Bystrica sa kalamita tohto druhu vyhla. Hlavný inžinier Mestských lesov Eduard Apfel konštatoval, že ojedinele sa pod tiahou snehu mohli stromy polámať, väčšie škody však predbežne nepredpokladajú.
Odborník: pre prírodu to nie je dobré
Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že sneh je síce vo februári prirodzený a potrebný, no ak napadne v priebehu niekoľkých hodín také množstvo ťažkého snehu, príroda sa s tým vyrovnáva ťažšie. „V Starohorských vrchoch napadlo v nadmorskej výške nad tisíc metrov za krátky čas pol metra snehu. Predpokladám, že vrcholové polomy u stromov ako jaseň, či javor, môžu byť pomerne výrazné.
Upozorňuje zároveň na potrebu dokrmovania vtákov, ktorí v priebehu pár hodín prišli o zdroj potravy.
