TAJOV. "Sme asi jedinou Kalváriou v Európe, kde sa turista ku Kalvárii nemá ako dostať priamo z obce", vzdychne si starosta Tajova Ladislav Surovčík. Znie to možno neuveriteľne, ale na Slovensku sa môže stať aj to. V tesnej blízkosti Tajova síce majú peknú Kalváriu so zaujímavou históriou a nádhernými výhľadmi, no pre rozvoj turizmu ju zatiaľ príliš využívať nemôžu. Od obce sa k nej totiž dostať nedá, človek musí voliť poriadnu okľuku.
Súčasné vedenie obce takto dopláca na zlé rozhodnutia svojich predchodcov , vďaka ktorým v nástupnej časti Kalvárie povolili výstavu súkromných domov. Ich pozemky Kalváriu od obce prakticky odrezali. Obec sa snažila s majiteľmi pozemkov dohodnúť na kompromisnom riešení, no bez výsledku.
V najstrmejšom úseku chcú vybudovať schody
Starosta hovorí, že napriek tomu svoje snaženie nevzdali a našli alternatívne riešenie. Ku Kalvárii chcú vybudovať nový chodník, hoci ten pôjde náročnejším a pomerne strmým terénom. Je to však momentálne jediná možnosť, ako Kalváriu sprístupniť turistom a ponúknuť im tak jednu z historických atrakcií obce.
S prvými brigádami na budúcej trase už začali v priebehu tejto zimy. Vypiľujú tu náletové kríky a v najstrmejšom úseku by chceli kvôli bezpečnosti vybudovať aj schody. Väčšinu prác by chceli stihnúť počas jari. Východisko ku Kalvárii by malo ísť od rodného domu spisovateľa J.G. Tajovského, ktorý je ďalšou zaujímavosťou obce.
Na obnove chcú pokračovať
Spoločne s rímskokatolíckou cirkvou, ktorá je vlastníkom Kalvárie, sa obci už pred niekoľkými rokmi podarilo vymeniť strešnú krytinu na vrcholovej kaplnke a vlani dokončili aj opravu jednotlivých zastavení.
Správca farnosti Jozef Petrík hovorí, že napriek komplikovanému prístupu sa snažia udržať jednotlivé sakrálne objekty v čo najlepšom stave. „Kalvária nie je národnou kultúrnou pamiatkou, takže o väčšie granty sa uchádzať nemôžeme. Väčšinu prác sme v spolupráci s obcou robili svojpomocne,“ dodal.
Turisti sa sem dostanú iba veľkou okľukou, zlodeji a vandali si cestu nájdu
Starosta dodáva, že hoci ide o málo prístupnú lokalitu, krádežiam ani vandalizmu sa im na tomto pietnom mieste nedarí úplne zabrániť. Zlodej im pred časom dokonca z kríža ukradol aj plastiku Ježiša. Nahradili ju, no pred ďalšími krádežami majú obavy. Práve Kalvárie sú totiž vďaka svojej odľahlosti častým terčom zlodejov.
Kaplnku na vrchole Kalvárie postavili v druhej polovici 19. storočia zo zbierok obyvateľov okolitých obcí. Tvorí ju päť zastavení a vrcholová kaplnka, zasvätená Sedembolestnej Panne Márii.
Dielo jednorukého rezbára - brata J.G. Tajovského
Jednou zo zaujímavostí vrcholovej kaplnky je aj drevená socha Sedembolestnej Panny Márie na hlavnom oltári. Vytvoril ju tunajší rodák Eduard Gregor, brat spisovateľa J.G.Tajovského. Zvykli ho označovať ako jednorukého rezbára z Tajova. Z dreva začal tvoriť umelecké diela, ale aj úžitkové predmety až po tom, čo v prvej svetovej vojne prišiel o ruku. Časť z jeho zaujímavých diel je aj súčasťou expozície v rodnom dome J.G. Tajovského.





