V Šachtičkách budú majstrovstvá Európy psích záprahov

Z Králik museli preteky pre zlé snehové podmienky preložiť do Šachtičiek. Najdlhší záprah je prihlásený z Francúzska, mašér uviedol na súpisku dvanásť psov.

Preteky psích záprahov preložili z králik na Šachtičky.Preteky psích záprahov preložili z králik na Šachtičky. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BANSKÁ BYSTRICA.  Po piatich rokoch budú na Slovensku Majstrovstvá Európy v pretekoch psích záprahov. Z Králik museli pre zlé snehové podmienky preložiť podujatie do ďalšieho zimného strediska - Šachtičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pretekať sa bude v závere tohto týždňa s čistokrvnými psami štyroch severských plemien - aljašský malamut, husky, samojed a grónsky pes. Podľa propozícií čakajú na účastníkov stredné a dlhé trate v rozmedzí 25 až 45 kilometrov. Prihlásených je 44 mašérov z ôsmich krajín. Nebudú chýbať pretekári z Francúzska, Talianska, Belgicka, Česka i Ruska. Podľa organizátorov medzi favoritov patria aj niektorí zo šiestich slovenských pretekárov. Maroš Litvaj má už na svojom konte titul majstra Európy. Ďalším želiezkom v ohni je Roman Reistetter, ktorý sa predstaví v kategórii sköjring, v ktorej psí záprah ťahá mašéra na bežkách. Otvárací ceremoniál je na programe vo štvrtok 18. februára. Pretekať sa bude počas nasledujúcich troch dní. Vyhlásenie víťazov je naplánované na nedeľu o 16:00.

SkryťVypnúť reklamu

S bivakovaním v prírode

Riaditeľ pretekov Branislav Slaný upozornil na niektoré zaujímavosti podujatia. „Jedna z najdlhších kategórií má takú špecialitu, že po prvom kole, ktoré je v piatok, sa pretekári nevracajú do miesta štartu, ale ostávajú bivakovať v prírode, to znamená, že musia stráviť noc aj so záprahom a bez cudzej pomoci v prírode. Na druhé kolo potom vyštartujú v sobotu ráno. Bez cudzej pomoci znamená, že spacie vaky alebo stany musia viezť so sebou na saniach. Samozrejme, že pomoc od divákov vo forme nejakého teplého nápoja alebo jedla sa akceptuje. Najdlhší záprah máme prihlásený z Francúzska v otvorenej kategórii, mašér uviedol na súpisku dvanásť psov, čo je záprah dlhý asi ako kamión.“

Mesto pomáha

Významnú pomoc organizátorom zo Slovenského klubu severských a japonských plemien a z obce Králiky poskytlo mesto Banská Bystrica. „ Sme radi, že sa môžeme podieľať na takomto zaujímavom podujatí, ktoré určite priláka veľký počet divákov. Nejde len o to, že mesto kandiduje na titul Európske mesto športu 2017, ale naším zámerom je organizovať takéto preteky v okolí Banskej Bystrice dlhodobo. Preto už máme dohodnuté rokovanie zo zástupcami Medzinárodnej asociácie FISTC, ktorá majstrovstvá zastrešuje,“ uviedol viceprimátor mesta Martin Turčan.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori pripravili pre návštevníkov aj sprievodné podujatia, ako napríklad diskotéku na snehu alebo vystúpenie country kapiel. Podmienky dopravy sú v tomto stredisku obmedzené, preto odporúčajú využiť kyvadlovú dopravu, ktorá bude premávať z banskobystrického sídliska Sásová počas celých pretekov. Posledný autobus pôjde zo Šachtičiek v nedeľu o 18:00.

 

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  2. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  3. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  4. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  5. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  6. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  7. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  8. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  1. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  2. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  3. Rady pre začínajúcich podnikateľov: na čo nezabudnúť pri štarte
  4. Filantropia slovenských milionárov s tichým vplyvom
  5. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  6. LESY SR otvorili novú predajňu Lesníckych pochúťok
  7. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  8. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 14 963
  2. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr 11 324
  3. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život 8 112
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja 5 674
  5. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku 5 044
  6. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť 4 199
  7. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri 3 150
  8. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 1 867
  1. Jakub Cipko: Je právo na výhradu vo svedomí len konzervatívny strašiak?
  2. Juraj Droppa: Čo vám Fico na tlačovke nepovedal.
  3. Miroslav Hagara: Hybridná vojna Ruska v praxi
  4. Irena Šimuneková: Pohorie Tríbeč vo farbách jesene - Uhliská
  5. Alexandra Drobná: Rozhovory s "Bohom", kedy ich vedieš ? Aneb si k sebe úprimný? Poodstúp si kúsok.
  6. Gustáv Murín: Čítanie na nedeľu: Ponaučenia zo Španielska
  7. Jozef Javurek: Pád
  8. Martin Eštočák: Prešov – cesta na Kútoch je už 1 rok neskolaudovaná. Postavená aj na cudzích pozemkoch.
  1. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou? 14 817
  2. Rado Surovka: Prečo Fico vyhrá voľby v r.2027. 11 837
  3. Ján Valchár: Čo to, čo to? Žeby ďalšia rafinéria? 7 322
  4. Veronika Michalčíková: S KST na neprístupných miestach Belianskych Tatier. Sú to celkom fajn ľudia 6 201
  5. Ján Valchár: Palivová kríza v Rusku bujnie 5 875
  6. Angelika Herčková: V sociálnych službách nás majú za handry nielen vládni predstavitelia, ale aj rodinní príbuzní? 5 720
  7. Juraj Sališ: Klasický dôchodcovský systém nie je nič iné ako šikovný podvod. 5 007
  8. Ivan Mlynár: S klesajúcimi preferenciami, Robert Fico pripomína už len vyťahanú gumu v starých teplákoch. 4 486
  1. Radko Mačuha: Herné automaty do každej tradičnej rodiny.
  2. Radko Mačuha: Desať prikázaní Glücka.
  3. Marcel Rebro: Týždeň ticha uprostred vojny
  4. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  5. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
  6. Radko Mačuha: Skúsme pochopiť Slovensko.
  7. Dušan Koniar: Ak je Únia v prdeli, kto je tá šťastná mrľa z nej trčiaca?
  8. Marcel Rebro: Pošli Vianoce deťom do ostreľovaného mesta
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu