BANSKÁ BYSTRICA . Štátna opera v Banskej Bystrici pripravuje svoju tretiu premiéru v aktuálnej divadelnej sezóne. Dramaturgia tentoraz siahla po klasickom diele Jána Cikkera Juro Jánošík. Režisér Roman Polák obsadil do hlavných úloh predovšetkým domácich interpretov Michala Hýrošša, Roberta Smiščíka, Slavomíra Macáka, Patríciu Macák Solotrukovú a Zoltána Vobgreya. V úlohe Jánošíkovho otca sa objaví ako hosť sólista Slovenského národného divadla Ján Gallo. Hudobné naštudovanie má na starosti dirigent Marián Vach. „Po Jurovi Jánošíkovi sme siahli nielen preto, že Ján Cikker je banskobystrický rodák a mal úprimný vzťah k nášmu divadlu, ale predovšetkým preto, že jeho dielo patrí medzi to najlepšie, čo v opernej tvorbe na Slovensku máme. Tretím dôvodom je to, že téma Jánošíka, kontrast bohatí – chudobní, je stále aktuálna,“ uviedla dramaturgička opery Alžbeta Lukáčová. Premiéra v Štátnej opere je naplánovaná na 5. marca.
Nadčasové dielo
Pre Romana Poláka je to už tretia režijná spolupráca s banskobystrickou operou „Na librete sme nemenili nič, no nie je to konzerva zvesená z klinca. Jánošíkovská téma je univerzálna a stále živá a aktuálna. Tie nožnice medzi bohatými a chudobnými sa roztvárajú aj dnes. Preto sme sa snažili vytvoriť nadčasové dielo. Jánošíka sme stvárnili, ako by cestoval dejinami. Niektoré scény sú klasické, iné sú kostýmovo súčasné, čo vytvára určité napätie. Každý zo šiestich obrazov opery je iný hudobne i obrazovo. Každý obraz má zároveň inú výtvarnú kvalitu. Verím, že to divákov zaujme a že z toho budú mať zážitok hudobný, estetický, ale aj spoločensko-kritický,“ povedal režisér.
Svetovú premiéru mal Juro Jánošík 10. novembra 1954 v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Ján Cikker vytvoril operu už ako zrelý autor, mal štyridsať rokov. Bolo to jeho prvé operné dielo a pracoval na ňom tri roky. S výsledkom však po premiére nebol úplne spokojný, preto sa rozhodol operu prepracovať. Po niekoľkých desiatkach repríz pôvodného diela bola nová verzia uvedená 5. mája 1956. Po Krútňave Eugena Suchoňa sa stal Juro Jánošík druhou úspešnou pôvodnou slovenskou operou a rovnako dostala prívlastok národná. Cikkerovi sa podarilo splniť neľahkú úlohou, spojiť svoje modernistické smerovanie s domácou hudobnou tradíciou tak, aby bol výsledok prijateľný aj pre konzervatívnejšie publikum.