BANSKÁ BYSTRICA. 1238 pracovných miest v novom závode na výrobu biometrických identifikačných dokladov a kariet platobných systémov, ktorý má vyrásť v priemyselnom parku Šalková pri Banskej Bystrici a 25 špecialistov z Ukrajiny, ktorí ich vyškolia a rozbehnú výrobu. Také sú najnovšie údaje o strategickom investorovi pre banskobystrický región – spoločnosti RKN Global Europe. Majiteľ spoločnosti Ronald Noble, jej konateľka Marjam Lindsbro a primátor Ján Nosko dnes informovali o nových skutočnostiach bezprostredne po tom, ako slovenská vláda schválila pre spoločnosť investičnú pomoc, vrátane daňových prázdnin.
Realizácia zámeru s oprávnenými nákladmi sa pohybuje vo výške 89,40 milióna eur.
Primátor Ján Nosko vyjadril spokojnosť, že vláda takúto podporu schválila. Z politickej šarvátky, ktorá sa strhla okolo tohto projektu, ale aj z niektorých nepresných mediálnych informácií by podľa neho vyšli ako porazení iba obyvatelia Banskej Bystrice. „Od roku 1989 neprišiel do Banskej Bystrice žiaden väčší investor. Naopak, zaniklo niekoľko strategických zamestnávateľov, takže k najväčším zamestnávateľom dnes patrí Rooseveltova nemocnica a Univerzita Mateja Bela,“ doplnil s tým, že príchod veľkého investora by Banskej Bystrici výrazne pomohol.
Vysvetľoval, prečo práve Slovensko
Ronald Noble, bývalý šéf Interpolu tvrdí, že pri vízii nového závodu zúročil štrnásťročnú prácu na skvalitnenie systému bezpečnostných dokumentov ako sú pasy, elektronické občianske preukazy, identifikačné karty a dokumenty. S týmto cieľom založil v januári 2015 aj spoločnosť RKN. Za dôvody, pre ktoré si vybrali Slovensko a špeciálne Banskú Bystricu označil podporu inováciám v tomto segmente, kvalitný bankový sektor, dobrú infraštruktúru, dostatok ľudských zdrojov, ale tiež fakt, že Slovensko je súčasťou EÚ a používa euro.
Štrnásť mesiacov od poklopania základného kameňa by sa už v závode mala rozbehnúť výroba. Kedy poklepú základný kameň však zatiaľ nekonkretizoval, záležať to bude od stavebných povolení, ale aj záležitostí okolo pridelenia investičných stimulov. Zamestnancov, medzi ktorými budú prevažovať vysokoškoláci s technickým zameraním, chcú prijímať v troch fázach. V prvom roku by to malo byť 200 ľudí, v druhom 638 a v treťom 400. Priemerná mzda by sa mala pohybovať na úrovni 1 400 eur.
Firmu by malo rozbiehať a nových zamestnancov školiť 25 odborníkov z Ukrajiny. „Práve vysoké technologické znalosti odborníkov z Ukrajiny by mali byť základom fungovania budúceho závodu. Ak odhodíme určitú predpojatosť, môžeme byť príjemne prekvapením,“ dodal majiteľ s tým, že aj neistá politická situácia na Ukrajine bola dôvodom rozhodnutia rozbehnúť takúto výrobu na Slovensku s ukrajinským know – how. Podľa neho však prostriedky na financovanie tohto projektu nebudú pochádzať z Ukrajiny.
Lindsbro vymenovala patenty
Marjam Lindsbro reagovala aj na medializované informácie, že firme chýbajú referencie a nevlastní patenty na rozvoj takéhoto citlivého segmentu. „Vlastníme 50 patentov, 6 licencií, 166 softvérov a 229 nepatentovaných technológií,“ dodala.
Technológie podľa nej pochádzajú práve od ukrajinských firiem, ktoré robia tento proces dlhodobo.
Zdroje financovania projektu majú pochádzať okrem iného aj od privátnych investorov, predovšetkým zo Spojených arabských emirátov.
V spolupráci s UMB plánujú aj výchovu IT odborníkov
Na otázku, či bude Banská Bystrica a okolie schopná pokryť vysoký dopyt po technických smeroch v novom závode odpovedal primátor Nosko, že po rokovaniach s predstaviteľmi ministerstva školstva sa budú snažiť na UMB rozšíriť štúdium o informačné technológie.




Autor: ETA