BANSKÁ BYSTRICA. Od 9. kalendárneho týždňa sú na Slovensku spustené všetky monitorovacie stanice peľovej informačnej služby (PIS), ktorej koordinácia spadá pod Oddelenie lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctve (RÚVZ) v Banskej Bystrici. „Od tohto týždňa bude teda slovenská verejnosť dostávať ucelené spravodajstvo zo všetkých monitorovacích staníc, ktoré pracujú pod gesciou verejného zdravotníctva, teda informácie o peľovej situácii v SR, podľa ktorých sa polinotici môžu aktuálne pripraviť na to, čo ich čaká. Teda to najaktuálnejšie - premenlivé počasie v predchádzajúcom týždni nezastavilo rozbehnutú peľovú sezónu prvých jarných drevín, len lokálne zrážky dočasne znížili denné koncentrácie peľu v ovzduší“, uviedla to RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Dodala, že na celom území Slovenska stále kvitne jelša a lieska. Počas pár slnečných dní bez dažďa vystúpili ich denné koncentrácie peľu do veľmi vysokých hladín, ktoré zachytila hlavne monitorovacia stanica RÚVZ v Banskej bystrici - až zachytila 895 peľových zŕn liesky v metri kubickom vzduchu a 845 peľových zŕn jelše v metri kubickom vzduchu. V Bratislave namerali tiež vysoké denné koncentrácie peľu liesky -108 peľových zŕn a peľu jelše až 1930 v metri kubickom vzduchu. Veľmi vysoké denné koncentrácie peľu liesky a jelše namerala aj monitorovacia stanica v Košiciach. Peľ ostatných drevín sa vyskytoval v ovzduší v alergologicky nevýznamných koncentráciách. Následne v ďalších dňoch zrážková činnosť prispela lokálne k poklesu denných koncentrácií alergologicky významného peľu v ovzduší. V uplynulom týždni teda na celom území Slovenska dominoval peľ jelše, liesky a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.
V týchto aj nasledujúcich dňoch môžeme konštatovať, že peľová sezóna liesky a jelše je v plnom prúde, v teplejších oblastiach Slovenska už prešla svojim vrcholom. Na strednom a severnom Slovensku sa budú vysoké denné koncentrácie peľu týchto drevín udržiavať dlhšie najmä zásluhou peľu transportovaného z vyšších horských polôh, ktoré sú v súčasnosti ešte so snehovou pokrývkou. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu ďalších druhov zo skupiny cyprusovité-tisovité a brestu, pribudne peľ topoľov a vŕb. Pokles denných hladín peľu bude výrazne ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou. Podrobnejšie informácie nájdete aj na www.alergia.sk, www.zdravie.sk