DOLNÁ LEHOTA. Z devätnástich robotníkov - z toho boli dve kuchárky sa zachránili len traja muži. Deväť obetí bolo z Pohorelej a sedem z Telgártu. Najstarší Jozef Terek mal 52 rokov a najmladší Jozef Birka práve dovŕšil 24 rokov. Po šestnástich obetiach ostalo osem vdov a pätnásť polosirôt.
Lavína mala obrovský rozsah. Brala stromy i s koreňmi, vyvrátila 50 rokov starý bukový les a po lesnej chate neostalo ani pamiatky. V mase snehu sa vyše dvestokilometrovou rýchlosťou do doliny okrem stromov rútili aj skaly. Od miesta odtrhnutia až po čelo mala lavína dĺžku 3,5 kilometra, zasiahla plochu 1,2 milióna štvorcových metrov, jej čelo dosahovalo 30-metrovú výšku. O rozsahu lavíny svedčí aj fakt, že zdevastovala 25 hektárov lesa.
Priniesol zvesť o nešťastí a upadol do bezvedomia
So správou o tomto nešťastí prišiel do najbližšej lesníckej chaty Dve vody ťažko zranený lesný robotník Michal Gálik, ktorý po odovzdaní správy upadol do bezvedomia. Vzhľadom k vtedajším technickým možnostiam záchranné práce prebiehali pomaly a komplikovane. Pomocou lesníkovho psa sa záchranárom podarilo vypátrať a zachrániť Jána Refku a Tomáša Frajta. Niektoré obete našli po viac ako mesiaci.
Poslednú obeť, ženu, našli v blízkosti uvoľneného potoka, zakliesnenú medzi stromami 1,5 metra pod snehom. Do záchranných prác bolo zapojené vojsko (posádky z Brezna, Banskej Bystrice a Martina), lekári z breznianskej nemocnice, horskí záchranári, hasiči a brigádnici. Na týchto prácach sa podieľalo okolo 3500 ľudí.
Na pohrebe v Brezne sa zišlo 15 tisíc ľudí
Na štvrtý deň od tragédie sa na breznianskom námestí konal štátny pohreb a smútočná rozlúčka za účasti vládnych predstaviteľov. Na rozlúčke sa zúčastnilo asi 15 tisíc ľudí zo širokého okolia. Po pohrebe obete previezli do Pohorelej a Telgártu, kde ich pochovali v rámci cirkevných obradov.
Pri príležitosti 50. výročia pádu lavíny si obete tohto nešťastia pri mohyle v katastri obce Dolná Lehota uctil aj vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič, kde spolu s predstaviteľmi Lesov SR vtedy odhalil novú pamätnú tabuľu.
Na počesť obetí lavíny sa v Pohorelej každoročne koná Memoriál pohorelských rubárov – majstrovstvá Pohorelej v nohejbale trojčlenných družstiev neregistrovaných hráčov.
Pád lavíny v Nízkych Tatrách patrí medzi najtragickejšie v histórii lesníctva na Slovensku, kde tí, ktorí v lese pracovali, zaplatili za prácu najkrutejšou daňou, svojím životom.
Za najväčšiu a najtragickejšiu lavínu v našej histórii sa považuje tá, ktorá sa 6. februára 1924 zosunula zo svahov Krížnej a zasypala osadu Rybô v katastri obce Staré Hory neďaleko Banskej Bystrice. Lavína vtedy usmrtila osemnásť ľudí.







ZDROJ: YOUTUBE
Autor: Daniel Rakyta