Piatok, 22. marec, 2019 | Meniny má Beňadik

Prvý zápas štvrťfinále mal ideálny scenár

Hokejisti Banskej Bystrice zvládli prvý zápas s Trenčínom bez inkasovaného gólu.

Juraj Majdan zaznamenal v zápase dva góly a tri body.Juraj Majdan zaznamenal v zápase dva góly a tri body.(Zdroj: tasr)

HC 05 iClinic Banská Bystrica HK Dukla Trenčín 3:0 (2:0, 1:0, 0:0) stav série 1:0

V prvej tretine sa viac vylučovalo než hralo v rovnovážnom počte na ľade. Predovšetkým hostia produkovali tvrdú hru až za hranicu únosnosti a pykali za to. Prvú presilovku využili domáci už v 42 sekunde, keď sa tvrdou strelou presadil z ľavej strany Tománek. V druhej presilovke neuspel Majdan, ale mrzieť ho to nemuselo, pretože skóroval v tretej v rade, keď sa zakončoval pri žrdi z dorážky po predchádzajúcej strele Sandgrena. Až po desiatich minútach sa hra ako tak upokojila a mohli i Trenčania predviesť nejaké hokejové kombinácie. Do šance sa však dostali iba v početnej výhode. Drgoň sa natlačil pred Bacashihuu, neuspel a po ňom z dorážky neposlal puk do bránky ani R. Dlouhý.

V druhej tretine tvrdosti ubudlo a hra mala rýchlejší priebeh. Najprv sa pokúšali dosiahnuť tretí gól Bystričania, no Cháberu nevedeli pokoriť Lunter a v tlaku ani Zigova formácia. V polovičke zápasu sa ocitli v dobrej možnosti pred bránkou hostia. Šišovský s Troligom recept na Bacashihuu nenašli. Na opačnej strane stroskotali pred Cháberom Tománek s Rousselom. V 32. minúte postupoval po ľavej strane dopredu Šišovský, ale gólmana „baranov“ znovu nepokoril. Tešili sa napokon domáci hráči. V 37. minúte predviedol peknú akciu druhý útok. Bast prihral Tománkovi, ktorý ideálne priťukol Majdanovi a ten bez z väčších problémov poslal puk do odkrytej časti bránky.

Na začiatku tretej tretiny mohli pridať štvrtý gól útočníci Zigo a Lamper, trenčiansky brankár bol proti. Postupne sa viac snažili hostia, ale vpredu im to nešlo. Po prečíslení sa ocitol vo vyloženej šanci D. Novák, ani on nepokoril dobrého Bacashihuu. Priestor sa otváral i Bystričanom, čo nevyužil najmä Bast. S pribúdajúcimi minútami Dukla vystupňovala tempo, no v koncovke zlyhali Hlinka, Stmpel a Šišovský. V sérii sa tak ujali vedenia 1:0 na zápasy hokejisti HC 05.

Góly: 1. Tománek (Hvila, Majdan), 7. Majdan (Sandgren, Hvila), 37. Majdan (Tománek, Bast). Rozhodovali: J. Konc, M. Novák Junek, P. Šefčík,

Vylúčení: 11:11, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, navyše: Gillies 10 minút za údery Hlinka 10 minút za údery, M. Novák 10 minút za napadnutie hlavy a krku, 2487 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - Ďatelinka, Šmach, Čížek, Grundling, Roussel, Pujacs, Sandgren, I. Majeský Hvila, Kytnár, Gillies - Majdan, Bast, Tománek - Lamper, Zigo, Matoušek Lunter, Bortňák, Lucenius

Trenčín: Chábera M. Novák, Drtina. D. Rehák, Drgoň, Ryzák, Holenda Hlinka, R. Dlouhý, Sojčík - Gašparovič, Stümpel, Šišovský D. Hudec, V. Nemec, Melichárek Švec, Troliga, D. Novák Briestenský

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: Videli sme typický play-off zápas, ktorý bol plný osobných súbojov a agresívny. Hralo sa v dobrom tempe. Súper nás dostal na koňa vylúčeniami v úvode, dali sme v presilovkách góly a chytili sme sa. Druhú tretinu Trenčín vyrovnal hru a my sme sa dopustili zbytočných vylúčení. Toho sa musíme vyvarovať. Celkovo však hodnotím zápas kladne. Mali sme viac šancí, často sme držali súpera na dištanc, hoci mal nejaké šance, ale podržal nás pri nich brankár Bacashihua. Celkovo hodnotím výkon pozitívne z našej strany.

Ján Kobezda, tréner Trenčína: Úvod zápasu bol nervózny, čo sa však dá od play-off očakávať. Nemôžeme hrať prvých desať minút trikrát v oslabení . Dostali sme súpera na koňa a dlho sme sa z toho spamätávali. Inkasovali sme dva góly a proti sústredenej obrane súpera sa nám hralo potom ťažko. Mali sme napriek tomu čistých päť šancí. Musíme z nich dať góly, aby sme Bystričanov držali pod určitým tlakom, či v šachu. Keď góly dostávame a nedávame ich, tak sa hrá každému proti nám ľahko. Tretí gól v druhej tretine nám zlomil väzy.

Juraj Majdan, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: Podarilo sa nám vyhrať prvý zápas tak ako sme si to predstavovali. Od začiatku sme hrali veľmi dobre, až na pár vylúčení, ktoré nemôžeme robiť. Každá lajna však zabrala, podali sme tímový výkon a podržal nás i brankár, takže sme za to radi. Moje góly vyplynuli z aktivity spoluhráčov, môžem im iba za to poďakovať. Triafal som to do odkrytej časti bránky. Každý jeden hráč šliapal, čo bol základ úspechu.