BANSKÁ BYSTRICA. Tohtoročnou témou Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname 22. marca, je Voda a práca. K osvetovým akciám pri tejto príležitosti sa pripája aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. V pondelok 21. marca majú občania možnosť zdarma využiť konzultačné služby zamerané na kvalitu pitnej vody v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Dostanú odpovede na otázky o rozsahu a kritériách kontroly kvality pitnej vody, o ochrane vodných zdrojov, zdravotnej bezpečnosti pitnej vody a jej význame pre zdravie ľudí.
Záujemcovia môžu využiť aj bezplatné vyšetrenie vody z individuálnych súkromných vodných zdrojov na dusičnany a dusitany. Vzorku maximálne pol litra je potrebné odobrať v pondelok do čistej, vypláchnutej plastovej fľaše a priniesť do 14:00 hodiny na RÚVZ v Banskej Bystrici, Cesta k nemocnici číslo 1. Ponúkané vyšetrenie však nemôže nahradiť vyšetrenie kvality pitnej vody zo súkromných vodných zdrojov postihnutých tohtoročnými februárovými povodňami v okresoch Zvolen a Rimavská Sobota. V prípade zaplavenia studní je potrebné odobrať kontrolné vzorky vody akreditovanými odbermi na vyšetrenie nielen chemických a fyzikálnych ukazovateľov kvality vody, ale i mikrobiologických a biologických ukazovateľov.
Kvalita vody je dôležitá
Svetový deň vody si každoročne pripomíname 22. marca už od roku 1993, keď bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN. „Právo na prístup človeka k zdravotne bezpečnej pitnej vode je jedno zo základných práv človeka a hlavný atribút zdravého životného prostredia. Tohtoročná téma Voda a práca poukazuje na skutočnosť, ako veľmi kvalita vody a jej množstvo môžu zmeniť pracovný život a transformovať spoločnosti a ekonomiky,“ hovorí Kvetoslava Koppová, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia banskobystrického RÚVZ.
Dodáva, že za kvalitu pitnej vody vo verejnom vodovode zodpovedá prevádzkovateľ a pravidelne ju kontroluje aj príslušný RÚVZ. Za kvalitu pitnej vody vo vlastnej studni je zodpovedný jej majiteľ. V studniach sú často zvýšené koncentrácie dusičnanov a dusitanov a zvýšené hodnoty mikrobiologických ukazovateľov, najmä v poľnohospodársky využívaných alebo často zaplavovaných oblastiach.
Dusičnany a dusitany v koncentráciách presahujúcich limitné hodnoty ohrozujú zdravie dojčiat, pri dlhodobom príjme zvyšujú riziko vzniku niektorých závažných ochorení. Nevyhovujúca mikrobiologická kvalita pitnej vody môže spôsobiť prenos infekčných ochorení, napríklad aj žltačky typu A. Je preto v záujme majiteľov súkromných zdrojov, aby poznali kvalitu pitnej vody vlastného vodného zdroja.