BANSKÁ BYSTRICA. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici poskytol aj v tomto roku pri príležitosti Svetového dňa vody bezplatný rozbor vody. Hygienici vyšetrili 188 vzoriek od občanov na obsah dusičnanov a dusitanov. V 145 prípadoch voda v obidvoch ukazovateľoch vyhovovala požiadavkám pre ľudskú spotrebu. Takmer štvrtina z vyšetrených vzoriek však kvalitatívnym požiadavkám nevyhovela. Záujem o rozbor mali najmä obyvatelia Banskobystrického kraja, ale niektorí aj zo vzdialenejších okresov Nitra, Levice či Turčianske Teplice. Vzorky pochádzali prevažne z individuálnych vodných zdrojov, ako sú studne, pramene, vrty a studničky, 11 vzoriek bolo odobratých z verejných vodovodov.
Medzná hodnota dusičnanov je stanovená na 50 mg v jednom litri vody. Zo 188 vzoriek boli tieto hodnoty prekročené u 43 vzoriek. Voda s vyšším obsahom dusičnanov nie je vhodná na pitie, nesmie sa používať na prípravu umelej výživy dojčiat, ani na prípravu stravy tehotných a dojčiacich žien. V jednej vzorke hygienici zistili až štvornásobné prekročenie stanovených hodnôt a v deviatich dvojnásobné. V dvoch prípadoch bol prekročený limit v ukazovateli dusitany, ktorý je stanovený na 0,5 mg v jednom litri. Najčastejšími zdrojmi znečistenia vody na dusičnany a dusitany je blízkosť hospodárskych budov a poľnohospodárskych polí, ktoré sa hnoja.
Všetci obyvatelia, ktorí si dali vyšetriť vodu v RÚVZ v Banskej Bystrici, dostali kartičku s číslom vzorky a informáciami o zverejnení výsledkov na webovej stránke www.vzbb.sk., kde si ich môžu pozrieť. „Poskytli sme 94 odborných konzultácií pri osobnom doručení vzoriek vôd a sedem konzultácií telefonicky alebo elektronicky. Občanom sme poskytli letáky na témy: Čo by sme mali vedieť o pitnej vode, Akú vodu pijeme, Charakteristika vybraných ukazovateľov kvality pitnej vody, ako aj tabuľku o spôsobe dezinfekcie vody v studniach,“ uviedla Kvetoslava Koppová, vedúca odboru hygieny banskobystrického RÚVZ .