Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav

Baranov delí od finále už iba jediné víťazstvo

V piatkovom štvrtom zápase zdolali Košice 3:2 a vybojovali si postupový mečbal.

Tomáš Zigo v súboji s Petrom Bartošom.(Zdroj: tasr)

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HC Košice 3:2 (2:0, 1:2, 0:0) - stav série: 3:1

Nástup do zápasu mali lepší domáci, už v 59 sekunde sa predral dopredu Matoušek a z medzikružia poslal bekhendový pozdrav Melicherčíkovi 1:0. Hostia sa iba pomaly dostávali do hry, skúšali to Spilar a v oslabení Dudáš. Vedenie však navýšili bystrickí hokejisti. V 13. min. Kytnárova strela od modrej platila na brankára Košíc, ktorý sa snažil chytiť vysoký puk, no prekĺzol mu pomedzi lapačku a vyrážačku 2:0. Potom Tománek mieril tesne nad hornú žŕdku. Stav nemenili v tomto dejstve ani východniari v ponúknutej presilovke, keď sa nepresadil sám pred Bacashihuom Bartánus.

V druhej tretine diváci videli niekoľko šancí i gólov. Najprv neuspel pred bystrickou bránkou Lapšanský, na opačnej strane sa nepresadil Bortňák. Handzuš nedokázal trafiť puk ani pred odkrytou "svätyňou" Melicherčíka. Tešili sa teda napokon Košičania z brejku. V polovici zápasu vyslal po rýchlom brejku tvrdú strelu z prvej Lapšanský a tá sa ujala 2:1. Bystričania následne prepli na vyššie obrátky a paradoxne v oslabení mohli vedenie opäť navýšiť. Handzuš od mantinelu našiel pred bránkou Bortňáka, no vychytal ho hosťujúci brankár. Ten kapituloval až v 37. minúte. Po prihrávke Basta sa Tománek na dvakrát pred ním presadil 3:1.

Hráčov spod Urpína potom mohli mrzieť nevyužité príležitosti Hvilu a Majdana, pretože 48 sekúnd pred prestávkou nahodil od modrej puk Jankovič a pri pravej žrdi ho šikovne tečoval Lapšanský 3:2. V tretej tretine sa hral opatrný hokej. Domáci príkladne bojovali v defenzíve a súpera nepúšťali pred bránku do šancí. Navyše dokázali viac hroziť, keď to skúšali Lunter z ľavej strany, či Bast pred bránkou po strele Ďatelinku od modrej. Najväčšiu príležitosť mal v 55. minúte Handzuš, no zoči voči Melicherčíkovi neuspel. Hostia mohli vyrovnať až v závere v šestici bez brankára. Bartánus sa dostal k puku pred Bacashihuom, no nedokázal ho zasunúť medzi jeho betóny. Bystrica sa tak mohla radovať z tretieho víťazstva v sérii.

Góly: 1. Matoušek (Zigo, V. Čížek), 13. Kytnár (Gillies, Hvila), 37. R. Tománek (Bast) - 31. Lapšanský (Hrnka), 40. Lapšanský (Jankovič, Cebák)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Kubuš - Tvrdoň, Výleta, 2841 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Šmach, Ivan Majeský, Pujacs, Grundling, V. Čížek, Bezúch, Sandgren - Majdan, Bast, R. Tománek - Hvila, Kytnár, Gillies - Matoušek, Zigo, Lunter - Lucenius, Handzuš, Bortňák

Košice: Melicherčík - Deyl, Dudáš, Jankovič, Cebák, P. Mikuš, Pavúk, Hričina, Matúš Chovan - M. Bartánus, Suja, Bicek - P. Bartoš, Jenčík, Spilar - Tibor Varga, Hrnka, Lapšanský - Boltun, Češík, Milý