STARÉ HORY. Druhá polovica marca a začiatok apríla je už tradične obdobím jarnej migrácie skokanov hnedých. Jedna z najznámejších migračných trás sa nachádza v obci Staré Hory a blízko nej. Súčasne tadiaľ však vedie rušná cestná komunikácia z Banskej Bystrice na Donovaly. Aj kvôli tomu sprevádzal v minulosti migráciu žiab vysoký úhyn týchto obojživelníkov. Vďaka každoročnej cielenej akcii Správy Národného parku Nízke Tatry sa darí úhyny minimalizovať.
Popri ceste sa objavili zábrany aj v uplynulých dňoch
Vedúci odboru strážnej služby Správy NAPANTu Dan Harťanský konštatoval, že zatiaľ sa im podarilo na druhú stranu cesty preniesť okolo 2 500 skokanov. Ako dlho bude tohtoročné migračné ťaženie trvať, nedokážu presne odhadnúť. V tomto roku sa im však dokázalo vylepšiť a zvýšiť zábrany popri ceste, takže žaby sa na cestu dostanú iba v ojedinelých prípadoch. Zväčša na úsekoch, kde nebolo možné postaviť zábrany. Ochranári budú na mieste denne až do obdobia, keď sa migračné ťaženie skončí. Vedia to odhadnúť podľa toho, že žaby sa neobjavia 4 – 5 dní po sebe.
Počty skokanov hnedých, ktorých sa podarí pri Starých Horách zachrániť, sa každým rokom odlišujú. V slabších rokoch to bolo iba okolo 500 jedincov, v tých najsilnejších dosiahol počet až 11 tisíc. V posledných rokoch ale početnosť populácie poklesla, ochranári hľadajú príčiny tohto javu. V súčasnosti zbierajú a prenášajú cez cestu aj stovky žiab počas jedného dňa. Keďže predpokladajú, že migrácia potrvá ešte približne týždeň, počet zachránených skokanov by sa mohol pohybovať nad tri tisícky.
Otužilci, putujúci za láskou
Skokan hnedý je jedným z najotužilejších obojživelníkov. Pri výbere lokality na rozmnožovanie nie je veľmi náročný. Uprednostňuje menšie, plytké nádrže, ale využíva aj kaluže.
Párenie prebieha krátko po roztopení snehu, kedy ich môžeme vidieť migrovať k nádržiam a vodným tokom vo veľkom množstve. Tisícky vajíčok znášajú samice v zhlukoch do vody, kde sa prichytia na rastliny. Podľa teplotných podmienok žubrienky metamorfujú od šiestich týždňov až po štyri mesiace v chladnom prostredí. Skokan hnedý patrí k chráneným živočíchom.



