Séria sa vyrovnala

Finále hokejovej Tipsport ligy je zatiaľ vždy v réžii domáceho mužstva.

Tomáš Matoušek z HC '05 iClinic Banská Bystrica (vpravo) a Justin Baker.Tomáš Matoušek z HC '05 iClinic Banská Bystrica (vpravo) a Justin Baker. (Zdroj: tasr)

HC 05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 4:2 (2:1, 2:0, 0:1) - stav série 2:2

Bystričanom podobne ako v prvom domácom finálovom zápase vyšiel nástup do stretnutia. Vedenia sa ujali v presilovke v štvrtej minúte, kedy sa Hvila neulakomil na strelu pred bránkou, poslal spätnú prihrávku na Tománka a ten už bez väčších problémov mieril do odkrytej časti Valentovej svätyne. Uplynulo 94 sekúnd a bolo 2:0. Lunter napriahol z pravého kruhu a prestrelil brankára Nitry. Tréner Stavjaňa si zobral oddychový čas, rovnako ako v sobotu, no tentoraz zabral, pretože ešte v tej istej minúte znížil Milam od modrej. V ďalších minútach nevyužili šance Tománek, Zigo, Hvila ani Handzuš, takže stav sa do prestávky nemenil.

V druhej tretine ťažili domáci hokejisti z ďalšej presilovky. Tománek to vyskúšal spoza kruhov a vyšlo mu to 3:1. Hostia mohli streliť kontaktný gól taktiež v početnej výhode. Vytvorili si niekoľko dobrých príležitostí, no Bacashihua doslova čaroval. Vychytal zoči voči Lalibertého i Bakera. Už v hre piatich proti piatim boli na puku opäť Bystričania. Najprv im nevyšiel brejk s koncovkou Ziga, no po prihrávke Majdana zakončoval z pravej strany bez prípravy a pohotovo Bast 4:1. Hokejistom spod Zobora to nešlo aj preto, že nevedeli nájsť recept na dobrého amerického gólmana v drese HC 05. Ten vytiahol betón i po strele Becu spoza hráča v ťažkej situácii.

V tretej tretine sa Nitre podarilo znížiť stav na rozdiel dvoch gólov, keď po prihrávke Slováka našiel recept na Bacashihuu z troch metrov Laliberté 4:2. Hosťom to dodalo energie, mali miestami prevahu i aktivitu, no nedokázali využiť šance. Bystrica hrala umne a oprieť sa mohla aj o brankára. Ten vychytal Milama v prieniku a mal i šťastie, pretože odkrytý priestor jeho svätyne netrafili Laliberté a Ručkay. Hosťom nevyšla ani záverečná power-play, takže stav finálovej série je vyrovnaný.

Góly: 4. R. Tománek (Hvila, Handzuš), 5. Lunter (Matoušek, Šmach), 23. R. Tománek (Hvila), 31. Bast (Majdan, Ivan Majeský) - 6. Milam (Laliberté), 44. Laliberté (M. Slovák, Blackwater)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Mllner - Šefčík, Výleta, 2841 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Šmach, Ivan Majeský, Pujacs, Grundling, V. Čížek, Petran, Sandgren - Majdan, Bast, R. Tománek - Hvila, Kytnár, Gillies - Matoušek, Zigo, Lunter - Bajaruns, Handzuš, Bortňák

Nitra: Valent - F. Kuzma, Milam, Mezei, Podhradský, Milo, Baker, Piačka, P. K”nig - Blackwater, M. Slovák, Laliberté - Kutálek, Beca, H. Ručkay - Bajtek, J. Štefanka, Macík - Stloukal, Bene, Pupák

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): "Prvé minúty boli opatrné, ale potom nás nakopol prvý gól. Hneď sme zvýšili na 2:0, no vzápätí inkasovali, čo nás pribrzdilo. Myslím si, že prvé dve tretiny sme boli aktívnejší, hrali sme to, čo sme chceli a boli sme silní na puku. Napriek zníženiu zo strany súpera v tretej tretine sme však dokázali zvíťaziť, čo je najpodstatnejšie."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Dnes to bolo skoro ako cez kopirák. Takisto ako v sobotu sme mali zlý začiatok a potom sme už museli len doťahovať náskok domácich. Žiaľ, niektorí naši hráči zle psychicky znášajú zápasy na ľade súperov."

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?