BREZNO. Až do 21. mája potrvá v Horehronskom múzeu výstava s názvom Práce mestských lesov v obrazoch, ktorej slávnostná vernisáž sa uskutočnila v piatok.
Skutočný produkt lesníka je zdravý les
Apríl je mesiacom lesov, ktoré pre väčšinu ľudí znamenajú len z diaľky pohľad na krajinu, ale všetkým slúža na zlepšenie klímy, zadržiavanie vody pre našu každodennú potrebu. Pre aktívnejších je to oddych priamo pod jej klenbami a len pre malú časť našej spoločnosti predstavuje každodennú prácu alebo službu pre všetkých. Skrývajú sa za tým dni pekné, ale tiež krutá zima, horúce letá, dážď, sneh, ohrozenie kliešťami či hadmi. V lete útočné osy a medvede. Lesník však v tomto prostredí musí vykonávať svoje úlohy pre blaho celej spoločnosti, lebo skutočný produkt jeho práce nie je drevo, ale les, zdravý a zelený. O tom svedčí aj výstava Lesov mesta Brezno, ktorá si zapísala už desiaty ročník. Na jej otvorení sa zúčastnil vedúci úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jaroslav Regec, zástupcovia štátnej správy, samosprávy ako aj organizácií, s ktorými mestské lesy spolupracujú, generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Ľuboš Németh, riaditeľ ústavu pre výchovu a vzdelávanie Milan Sarvaš.
Vznik podujatia sa spája s kalamitou spred 12 rokov
Zrod tohto už tradičného podujatia bol nezvyklý. Ako pripomenula Ivica Krištofová z Horehronského múzea, spája sa s kalamitou spred dvanástich rokov. Vzniklo na podnet bývalého riaditeľa Horehronského múzea Jána Weissa, ktorý k putovnej výstave o kalamite vo Vysokých Tatrách chcel priblížiť aj pohromu v ťažkých terénoch Nízkych Tatier. Oceneniahodné je, že pre veľký úspech obišla celé Slovensko.
Tohto roku Lesy mesta Brezno zdokumentovali verejnosti cez fotografie svoju činnosť za uplynulý rok, pozostávajúcu z prác v hore, ako je spracúvanie kalamity, odvoz dreva, škôlkarska činnosť, zalesňovanie plôch, ochrana lesa pred podkôrnym hmyzom, opravy ciest, potokov až po kancelárske úlohy, to je plánovanie, evidencia, rozhodovanie, projektovanie európskych fondov či prácu s verejnosťou.
Horári sú chlapi, ktorí majú citlivé duše
Lesy majú množstvo funkcií, pôdoochrannú, vodoochrannú, estetickú, ale podľa slov Jaroslava Regeca, si nikto neuvedomuje, že tá najdôležitejšia je drevoprodukčná schopnosť lesa. „Vďaka tomu, že horári ju vedia rozumne využiť a dokážu rozumne hospodáriť, vie les ponúknuť verejnosti aj ďalšie funkcie. Horári v súčasnosti majú pomerne ťažkú situáciu, ale sú to chlapi, ktorí majú citlivé duše. Vedia viac robiť ako komunikovať, čo je možno malý problém, pretože tretí sektor – ochranári ich dostávajú do úzadia a ich prácu znevažujú,“ povedal pre týždenník MY Horehronie Jaroslav Regec. Podľa jeho slov, výstava ukazuje fakt, že k lesom majú horári vzťah a treba ich prezentovať ako chlapov, ktorí sa o ne vedia skutočne postarať. „Ich úlohou je to, čo prevzali od svojich predkov odovzdať svojim nasledujúcim generáciám v lepšom stave. Nepochybujem o tom, že v Brezne sa to darí a všetkým lesníkom v rámci Slovenska držím palce.“
Ako dodal viceprimátor Ján Králik, snahou mesta je prinavrátiť doline to, čo jej patrí a to je ochrana poľnohospodárskej pôdy a lesa. „Spracúvame nový územný plán, v ktorom máme za úlohu podporovať oblasti ekonomiky, ktoré zabezpečia trvalo udržateľný rozvoj. Som rád, že Brezno pred viac ako dvadsiatimi rokmi dostalo lesy späť a je jedným z miest, ktoré hospodári v lesoch, a to celkom zaujímavo. Je to v prospech ľudí mesta aj celého regiónu, za čo ďakujem všetkým, ktorí sa na tom podieľajú.“
Ďalším najbližším podujatím Lesov mesta Brezno bude v spolupráci s mestom tradičné stavanie mája na breznianskom námestí v piatok 29. apríla, kde spoločne s OZ Beňuš odprezentujú svoje aktivity a priblížia deťom lesnú pedagogiku.